Wrocław/ Wkrótce Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

Debaty, czytania poezji, koncerty i spektakle znalazły się w programie 7. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, który 10 maja rozpocznie się we Wrocławiu. Podczas imprezy zostanie ogłoszony laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości.

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius to impreza, której kształt ewoluował w ciągu ostatnich lat. Dziś Silesius ma charakter całoroczny, a kulminacja festiwalowych wydarzeń przypada w tym roku na 10-15 maja.

„To już druga edycja, podczas której nie poznamy laureatów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a jedynie nominowanych do niej, oraz nazwisko osoby, która otrzyma Silesiusa za całokształt pracy twórczej” – przypominała Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury.

Zwycięzcy Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategoriach „debiut” i „książka” roku zostaną ogłoszeni w październiku podczas wspólnej gali Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

„Ogłoszenie nominacji w maju sprawia, że przez niemal pół roku o tych tytułach będzie można dyskutować także podczas innych festiwali. Dla tak niszowej dziedziny literatury, jaką jest poezja, ten czas jest niezwykle istotny i – zanim poznamy zwycięzców – pozwala nominowanym tomikom poetyckim lepiej zaistnieć w świadomości czytelników oraz dłużej funkcjonować w obiegu krytycznoliterackim” – podkreślają organizatorzy Silesiusa.

W maja zaś miłośnicy poezji będą mogli wziąć udział w szeregu wydarzeń literackich. Będą to m.in. prezentacje twórczości młodych poetów z Wrocławia i Dolnego Śląska oraz spotkania z uznanymi już twórcami. W programie festiwalu znalazły się m.in.: spotkanie z Jackiem Podsiadłą i Piotrem Sommerem, prezentacja poezji ukraińskiej, debata przygotowana poetkę Julię Fiedorczuk pt. „Queerowanie ekologii” oraz turniej jednego wiersza im. Rafała Wojaczka. Odbędą się też premiery książek poetyckich m.in. Macieja Roberta, Piotra Janickiego i Aldony Kopkiewicz.

Festiwal zakończy się 15 maja autorskim spektaklem Pawła Palcata „Mój niepokój jest Twoim niepokojem”.

Organizatorem 7. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius jest Wrocławski Dom Literatury.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj