Tusk straszy: obecna drożyzna może uniemożliwić opiekę nad osobami niepełnosprawnymi 

Drożyzna na poziomie kilkunastu procent przy obecnych niskich świadczeniach, jest czymś co może de facto uniemożliwić realną opiekę nad osobami niepełnosprawnymi – powiedział w czwartek lider PO Donald Tusk podczas prezentacji obywatelskiego projektu ustawy o podwyżce renty socjalnej.

Tusk podkreślił na konferencji prasowej zorganizowanej w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, że rosnącą inflację i drożyznę odczuwają wszyscy bez wyjątku. „Ale ci, którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi za dzisiejszą rentę socjalną, z ich punktu widzenia inflacja jest czymś zabójczym” – powiedział lider PO.

„Drożyzna na poziomie kilkunastu procent przy tak niskich świadczeniach, jakie mają dzisiaj, jest czymś co może doprowadzić do rozpaczy i de facto uniemożliwić realną opiekę nad niepełnosprawnymi” – powiedział Tusk.

Wspomniał też o grupie pracowników systemu opieki społecznej, w której – jak mówił – zarobki też są „mizerne”. Stwierdził, że „to byli ludzie, którzy na pierwszym froncie walki z pandemią, brali na siebie najcięższe obowiązki”.

„Niech ten dzień będzie dniem opamiętania dla władzy i niech wreszcie władza zrozumie, że inflacja, dokuczliwa dla wszystkich, może zabijać tych najsłabszych, dla tych najsłabszych może być nie do przeżycia” – powiedział lider PO.

Posłanka Iwona Hartwich (KO) poinformowała o powstaniu inicjatywy obywatelskiej – projekcie ustawy o podwyżce renty socjalnej. „Ta ustawa, jeżeli weszłaby w życie pozwoliłaby na godniejsze życie dla tych osób” – powiedział posłanka KO.

Przypomniała też 40-dniowy protest osób niepełnosprawnych i ich rodziców w Sejmie w 2018 r. „Gdzie tak naprawdę rząd PiS-u nie chciał nam pomóc, ale uwaga – powstał Fundusz Solidarnościowy, który został bezwstydnie ukradziony tym osobom. I dzisiaj te osoby biorą sprawy w swoje ręce i będą zbierać podpisy pod projektem ustawy o podwyżce renty socjalnej” – powiedziała Hartwich.

Posłanka zaapelowała też o podpisywanie się pod tym projektem ustawy. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj