Dworzec w Bolesławcu po przebudowie dostępny dla podróżnych

wdolnymslasku.com

Po trwającej dwa lata przebudowie otwarto w piątek dla podróżnych dworzec kolejowy w Bolesławcu na Dolnym Śląsku. Modernizacja historycznego budynku dworca kosztowała 19,6 mln zł.

Przebudowa została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

„Bolesławiecki dworzec odzyskał swoje historyczne piękno. Renowacji poddano elewację modernistycznego budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Zyskała ona bardziej neutralny kolor, który doskonale współgra z brązowa stolarką drzwiową z geometrycznymi podziałami inspirowanymi modernizmem oraz stolarką okienną w kolorze starej bieli” – przekazał Bartłomiej Sarna z biura komunikacji Polskich Kolei Państwowych S.A.

Jak dodał, na uwagę zasługują również odnowione kolumny jońskie z piaskowca znajdujące się przy drzwiach wejściowych do przestrzeni obsługi podróżnych. Składa się ona z obszernego holu, pełniącego jednocześnie funkcje poczekalni. „W jego wystroju połączono elementy historyczne z nowoczesnością. Z pietyzmem odnowiono zabytkowe wnętrze, poddając konserwacji akwamarynowe płytki znajdujące się na ścianach oraz kolumnach holu a także ceramiczne detale wieńczące okładzinę i kapitele kolumn” – wyjaśnił Sarna.

Wnętrze wyposażono m.in. w ławki, gabloty na rozkłady jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także nowoczesne oświetlenie. W ramach inwestycji wprowadzono także ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, w tym ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille`a, czy mapy multisensoryczne.

Strefa obsługi podróżnych została również funkcjonalnie połączona z przestrzenią komercyjną, gdzie w niedalekiej przyszłości otworzy się kawiarnia. Znaczną powierzchnię w budynku dworca zajmą również pomieszczenia biurowe przewidziane dla jednostki Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

„Otwarcie dworca w Bolesławcu to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy zachodniej części Dolnego Śląska zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką Bolesławca oraz ułatwi pasażerom i turystom podróżowanie po województwie dolnośląskim” – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. wskazał, że dworzec w Bolesławcu to szesnasta inwestycja zrealizowana w województwie dolnośląskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. „Dzięki niej dworzec w mieście słynącym ze wspaniałej ceramiki odzyskał historyczne piękno i stał się obiektem nowoczesnym. Jestem przekonany, że będzie on dobrze służył mieszkańcom i wszystkim turystom odwiedzającym Bolesławiec” – dodał.

Inwestycja kosztowała 19,6 mln zł brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A., roboty budowlane wykonała firma Lindner Polska Sp. z o.o., a dokumentację projektową opracowała Anarchi Group Sp. z o.o.

Dworzec w Bolesławcu wybudowano w 1845 roku. Jednak już w 1866 roku został on rozbudowany o charakterystyczną dla budynku wieżę. Współczesna bryła dworca jest wynikiem przebudowy obiektu z 1926 roku, dzięki której nabrał on modernistycznego charakteru. Gmach został wtedy znacznie powiększony o nowe powierzchnie, w tym hol kasowy i nowe poczekalnie dla podróżnych kilku klas. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj