Nowi ochotnicy w szeregach 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W sobotę 7 maja swoje 16-dniowe szkolenie podstawowe rozpoczęło 106 ochotników, w tym 24 kobiety. Najmłodszy żołnierz ma 19 lat, najstarszy 54. Swoje pierwsze kroki w nowej rzeczywistości postawili w 162 batalionie lekkiej piechoty w Głogowie. Większość powołanych to osoby, które wojsko znają tylko z telewizji lub internetu. Niektórzy przyznają, że posiadają doświadczone survivalowe i obycie z bronią. Wszystkich łączy jedno, chcą zmienić dotychczasowe swe przyzwyczajenia, aby podjąć wyzwania, których celem jest obrona Ojczyzny oraz pomoc lokalnym społecznościom, w myśl motta Wojsk Obrony Terytorialnej „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Ochotnicy, którzy założyli mundur żołnierza Wojska Polskiego przyznają, że wojna za naszą wschodnią granicą miała decydujące znaczenie w podjęciu decyzji o wstąpieniu w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Sytuacja jest nieprzewidywalna a dobre przygotowanie obronne daje większą pewność siebie i spokój – powiedział nam jeden z żołnierzy, który właśnie rozpoczyna 16 dniowe szkolenie na poligonie.

Wstąpienie w szeregi Sił Zbrojnych to jedyna możliwość poznania wojskowego życia na poligonie, pod okiem instruktorów, którzy swoje misje wojskowe pełnili w różnych częściach świata. Także w miejscach, gdzie trwały konflikty zbrojne. Podczas szkolenia podstawowego żołnierze przyswajają zasady obowiązujące na polu walki. Poznają broń, przechodzą szkolenie ogniowe, uczą się taktyki i prowadzenia działań w terenach zurbanizowanych oraz uczą się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ponad 1300 żołnierzy. W tym roku nasze szeregi zasiliło ponad 300 ochotników. Średnia wieku żołnierza 16 DBOT to 35 lat. Wśród nas służy ok 25 % kobiet. Żołnierze, którzy rozpoczęli szkolenie podstawowe, przysięgę na sztandar 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożą 22 maja w Legnicy. Już w najbliższy weekend do szkolących dołączy ponad 60 żołnierzy rezerwy, którzy postanowili kontynuować swoje życie wojskowe w szeregach 16 DBOT. Wszystkich żołnierzy na zakończenie szkolenia czeka egzamin końcowy, czyli tzw. „pętla taktyczna”.

Jeśli chcesz zostać żołnierzem WOT możesz skorzystać z kilku sposobów, poprzez :

– stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl – tu znajdziesz kontakt do naszych rekruterów w poszczególnych powiatach, którzy wytłumaczą zasady wstąpienia w szeregi 16 DBOT, odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości.

– można również udać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień, zgodnie z miejscem zamieszkania i tam zasięgnąć informacji o służbie, terminach szkoleń oraz złożyć wniosek o powołanie,

– portal www.zostanzolnierzem.pl i system ePUAP – umożliwiają zdalną aplikację do służby w WOT. Po rejestracji ochotnik w ciągu 14 dni otrzyma informację, kiedy i gdzie ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania,

– linię wsparcia rekrutacji: 800-696-077 – przez 7 dni w tygodniu, w godz. od 7:30 do 19:30 dyżurują żołnierze WOT, którzy są w gotowości aby odpowiedzieć na każde pytanie.

Żołnierzem WOT może zostać każdy, kto ma ukończone 18 lat posiada polskie obywatelstwo, jest zdrowy fizycznie i psychicznie by pełnić służbę wojskową, posiada status osoby niekaranej, nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj