Niemcy/ W rocznicę zakończenia II wojny w Kolonii odbyły się prorosyjskie demonstracje i parada „Nocnych Wilków”

Dla upamiętnienia kapitulacji hitlerowskich Niemiec 8 maja 1945 roku w Kolonii odbyły się w niedzielę dwa prorosyjskie wiece; zarejestrowano je jako wydarzenia mające upamiętnić ofiary II wojny światowej, jednak w ich trakcie „rozpowszechniano propagandę Putina i żenujące kłamstwa” -pisze w poniedziałek dziennik „Bild”. Przez miasto przejechał również proputinowski gang motocyklowy „Nocne wilki”.

Około 1000 uczestników wzięło udział w paradzie samochodowej w Kolonii, oficjalnie mającej upamiętnić ofiary II wojny światowej. „Na Ukrainie rządzi nazistowski rząd” – przekonywała organizatorka, Rosjanka mieszkająca w Niemczech od 1996 roku. Dodała, że to Ukraina „od 2014 roku jest w stanie wojny ze spokojną ludnością Donbasu”, a „(prezydent Ukrainy Wołodymyr) Zełenski ma żydowskie korzenie i jest kontrolowany przez nazistów”.

„Te stwierdzenia brzmią jak prosto z Kremla, wprawiają w osłupienie” – podkreśla portal „Bilda”.

Podobne wypowiedzi padały też z ust innych uczestników demonstracji, z którymi rozmawiali dziennikarze gazety. 40-latek, mieszkający w Niemczech od 20 lat, przekonywał, że „wszystkie zdjęcia z Buczy (pod Kijowem, gdzie po wycofaniu się sił rosyjskich odkryto ślady ich zbrodni na cywilach – PAP), które są nam pokazywane, są sfałszowane”, a „w Niemczech wydarzenia z Ukrainy są przedstawiane w całkowicie zniekształcony sposób”.

Jak opisuje „Bild”, w miejscu zbiórki demonstrantów organizatorzy sprzedawali rosyjskie flagi oraz wstążki św. Jerzego, używane przez prorosyjskich separatystów w Donbasie. Wcześniej policja poinformowała o zakazie używania symboli rosyjskiej inwazji na Ukrainę – „V” i „Z”.

Również w niedzielę przez Kolonię przejechała ok. 150-osobowa grupa motocyklistów z „Nocnych wilków”. Przejechali oni między dwoma cmentarzami, aby na jednym z nich upamiętnić ofiary II wojny światowej. „+Nocne Wilki+ są uważane za gang motocyklowy Putina, niektórzy członkowie mają bliskie powiązania z Kremlem” – podkreśla „Bild”. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj