Szef MSZ Turcji: to oburzające, że Szwecja i Finlandia otwarcie wspierają Kurdów

fot. pl.freeimages.com

Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu skrytykował w sobotę, przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych NATO w Berlinie, wsparcie Szwecji i Finlandii dla bojowników z organizacji Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), nazywając je „oburzającym i nie do przyjęcia”.

„Problem w tym, że te dwa kraje otwarcie wspierają PKK i milicję kurdyjską YPG, i współpracują z nimi. To organizacje terrorystyczne, które codziennie atakują nasze jednostki” – powiedział Cavusoglu, cytowany przez agencję Reutera.

Dodał, że są to kwestie, które muszą zostać przedyskutowane zarówno z sojusznikami NATO, jak i ze Szwecją i Finlandią, i choć Ankara popiera politykę otwartych drzwi, to członkowie Sojuszu muszą okazywać sobie nawzajem solidarność.

W piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Finlandia i Szwecja oferują schronienie dla organizacji terrorystycznych i Ankara nie podziela pozytywnego zdania na temat możliwego przystąpienia tych krajów do NATO. Sprzeciw Turcji mógłby zablokować ich wejście do Sojuszu, ponieważ rozszerzenie organizacji wymaga jednomyślnej zgody jej członków.

Oczekuje się, że kwestia ta będzie jednym z tematów rozmów ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego w stolicy Niemiec. Na roboczą kolację w sobotę wieczorem zaproszeni zostali także szefowie MSZ Szwecji i Finlandii, Ann Linde i Pekka Haavisto. Haavisto zapowiedział, że tego dnia spotka się z Cavusoglu, by wyjaśnić nieporozumienia dotyczące przystąpienia obu północnoeuropejskich krajów do NATO.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj