Ambasador Węgier zapewnia: Stoimy z Rosją po przeciwnych stronach

fot. twitter.com

Stoimy z Rosją po przeciwnych stronach; idziemy ramię w ramię z europejskimi sojusznikami – zapewnia w rozmowie z „Faktem” ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács.

„A co do tego, co dzieje się od 24 lutego na Ukrainie, to stanowisko Węgier w tej sprawie jest jednoznaczne: Rosja jest agresorem. Rosja zaatakowała Ukrainę” – podkreśliła ambasador. Przypomina, że Węgry zagłosowały za wszystkimi europejskimi pakietami sankcji. „Wielokrotnie podkreślaliśmy, że w tej sytuacji idziemy ramię w ramię z europejskimi sojusznikami” – zapewniła.

W rozmowie poruszono kwestię tego, że Węgry stały się jedynym państwem w Unii Europejskiej, które nie zezwala na transport broni do Ukrainy przez swoje terytorium.

„Nie zgadzamy się na transport broni przez granicę węgiersko-ukraińską. Dlaczego? Bo mamy dość krótki korytarz humanitarny – odpowiedziała dyplomatka – Gdyby w jedną stronę szli ludzie, a w drugą stronę jechała broń, oznaczałoby to ogromne niebezpieczeństwo właśnie dla tych uciekających ludzi”. „Dostawami broni nie tylko ryzykowalibyśmy wciągnięcie Węgier do wojny, ale narazilibyśmy na ogromne niebezpieczeństwo mniejszość węgierską żyjącą w Ukrainie, na Zakarpaciu” – zaznaczyła. (PAP)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj