Müller: będziemy przekonywać Węgrów do poparcia szóstego pakietu sankcji przeciw Rosji

fot. twitter.com

Podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z prezydent Węgier Katalin Novak będziemy poruszali temat sankcji przeciwko Rosji, będziemy przekonywać do poparcia szóstego pakietu, liczymy, że siła argumentów skruszy opór – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Prezydent Węgier Katalin Novak składa we wtorek roboczą wizytę w Polsce, to pierwsza wizyta zagraniczna nowo wybranej węgierskiej przywódczyni. Wczesnym popołudniem Novak spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą, po południu będzie rozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Müller pytany przez dziennikarzy jakie tematy zostaną poruszone podczas rozmowy Novak i Morawieckiego podkreślił, że przede wszystkim będą poruszane kwestie związane z dalszymi sankcjami, które są skierowane przeciwko Rosji. „Dla nas jest ważne, abyśmy przyjęli szósty pakiet sankcji, który jest w tej chwili procedowany w Komisji Europejskiej, będziemy przekonywać naszych węgierskich partnerów, aby zgodzili się na te rozwiązania, które są w tej chwili proponowane” – powiedział rzecznik rządu.

Jak dodał, liczy iż siła argumentów będzie kruszyła opór Węgier dotyczący sankcji. „Polska i Węgry stoją po zupełnie innych stronach i twardo te różnice musimy wskazywać. Dzisiaj podczas tych rozmów twardo te różnice zostaną wskazane” – zapowiedział Müller.

Podkreślił, że sankcje w UE są przyjmowane jednomyślnie. „I podobnie jak Węgrów, tak samo Niemców i Austriaków będziemy przekonywać w zakresie (sankcji dotyczących) gazu” – mówił rzecznik rządu.

Jak zaznaczył, druga sprawa to kwestie związane z aktualną pomocą na rzecz Ukrainy. „I o tym też będzie mowa podczas spotkania z Novak” – mówił. Poinformował, że chodzi nie tylko o kwestie humanitarne, ale też gospodarcze np. ułatwienia dla eksportu towarów z Ukrainy. „To też jest element tych rozmów, które będą dzisiaj się toczyły” – zapowiedział Müller.

Katalin Novak została wybrana przez parlament węgierski na prezydenta 10 marca tego roku. 14 maja w przemówieniu inauguracyjnym Novak podkreśliła, że Węgry potępiają putinowską agresję, „zbrojny atak na suwerenne państwo”. „To nie jest nasza wojna, ale jest ona toczona także przeciwko nam, przeciwko kochającym pokój, pragnącym bezpieczeństwa, wzajemnego szacunku i dobrobytu Węgrom. Żądamy zbadania i ukarania zbrodni wojennych” – mówiła.

Węgry są jednym z państw, których uzależnienie od rosyjskiej ropy utrudnia przyjęcie zaproponowanego przez Komisję Europejską nowego pakietu sankcji przeciw Rosji, przewidującego unijne embargo na dostawy tego surowca. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj