Jak gromadzić energię z odnawialnych źródeł?

Odnawialne źródła energii (OZE) to ważne, chociaż nie jedyne źródło energii. Zdaniem niektórych specjalistów w przypadku Polski nie jest możliwe w chwili obecnej zastąpienie konwencjonalnych źródeł energii, energią pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. Profili surowcowy kraju powinien determinować profil energetyczny kraju, a nie odwrotnie jak miało to miejsce dotychczas. Niemniej jednak powinno się rozwijać projekty OZE tam gdzie są do tego sprzyjające warunki.

W Polsce, poza geotermią, nie mamy najlepszych warunków do produkcji energii z OZE. Sam proces produkcji energii z OZE to nie jest największy problem. Jednym z największych problemów jest gromadzenie tej energii. W okresach kiedy zużywamy najwięcej energii w porze zimowej, produkcja OZE jest mniejsza (np. farmy fotowoltaiczne).

Z kolei w okresach, w których jest mniejsze zapotrzebowanie na energie np. w porze letniej, zapotrzebowanie na energie spada, podczas gdy zdolności produkcyjne energii OZE wzrastają (m.in. dłuższy dzień, więcej słońca). W związku z tym powstaje problem gromadzenia energii w okresach jej nadwyżki i późniejsze jej wykorzystywanie w okresach, w których zapotrzebowanie wzrasta, a zdolności produkcyjne spadają.

infografika wDolnymŚląsku.com

Naukowcy i inżynierowie pracują nad różnymi sposobami gromadzenia tej energii (po ang. energy storage). Niemniej jednak nie udało się wypracować jeszcze technologii, która umożliwiałaby gromadzenie energii w każdych warunkach. Jednym ze sposobów jest budowanie na dnie morza betonowych zbiorników w formie kuli, z których odpompowywana jest woda przy wykorzystaniu nadmiaru energii wyprodukowanej np. z zlokalizowanej na morzu farmy wiatrowej, potem w razie potrzeby woda z morza z powrotem wpompowywana jest do środka betonowego zbiornika przez turbiny, które generują energie elektryczną (zamiana energii elektrycznej na energie potencjalną grawitacji). Wadą tego systemu jest to, że budowa betonowych zbiorników na dnie morza jest kosztowna oraz może powodować duże konflikty środowiskowe i społeczne. Rewolucyjnym rozwiązaniem w zakresie gromadzenia energii z OZE mogą okazać się baterie litowo-jonowe, ale aby było to możliwe konieczne jest zabezpieczenie dostępu do surowców potrzebnych do ich produkcji (m.in. lit,).

Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, ale żadna nie przedstawia idealnego rozwiązania. Dlatego w mojej ocenie najlepszym sposobem gromadzenia energii są elektrownie szczytowo pompowe. Nazwa jest myląca, bo instalacje tego typu nie produkują energii, a jedynie gromadzą wyprodukowaną wcześniej energie. W uproszczeniu elektrownia zamienia energie elektryczną na energie potencjalną grawitacji poprzez wykorzystanie warunków geologicznych tj. wpompowanie wody ze zbiornika dolnego do zbiornika górnego w okresie nadwyżki produkcji energii OZE, po czym w okresie niedoboru energii zastosowanie procesu odwrotnego.

Przykładem sukcesu tej technologii jest Szwajcaria. W Polsce również mamy warunki do gromadzenia energii. Przykładem może być Elektrownia w Międzybrodziu Bliskim zbudowana na szczycie Góry Żar, u podnóża której znajdują się jeziora Międzybrockie i Żywieckie. Ponadto elektrownia przedstawia również wspaniałe możliwości rozwoju turystyki.

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj