RFN/ Ambasador Ukrainy: przeproszę kanclerza Scholza, nadal kocham Niemcy jako kraj

Wypowiedzi ambasadora Ukrainy Andrija Melnyka wielokrotnie wprawiały Niemców w osłupienie. Jego „pasztetowa” wypowiedź na temat kanclerza Niemiec Olafa Scholza wywołała w maju dyplomatyczne zadrażnienia między Kijowem a Berlinem. Teraz Melnyk chce osobiście przeprosić kanclerza. Mówi też: nadal kocham Niemcy jako kraj.

W nawiązaniu do swojej wypowiedzi o obrażalskim kanclerzu powiedział, że „jest to stwierdzenie, którego z perspektywy czasu oczywiście żałuję”. „Przeproszę go osobiście” – dodał. Oświadczenie to było „dyplomatycznie niestosowne” i „uraziło wiele osób, nie tylko w Niemczech” – stwierdził Melnyk w środę w wywiadzie dla programu „Spitzengespraech” portalu tygodnika „Spiegel”.

Scholz na początku maja podjął decyzję, że na razie nie pojedzie do Kijowa (w końcu pojechał w czerwcu – PAP), w reakcji na to, że wcześniej prezydent Frank-Walter Steinmeier został wykluczony przez rząd ukraiński ze składu delegacji kilku przywódców, z którą miał pojechać do Kijowa. Melnyk nazwał wtedy kanclerz obrażalskim („Beleidigte Leberwurst” co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „obrażoną pasztetową”, to niemieckie wyrażenie używane do wyśmiewania się z osoby, która jest obrażona lub nadąsana – PAP).

Wypowiedź Melnyka najwyraźniej wywołała niezadowolenie władz Ukrainy: „Mój prezydent nie był rozbawiony (not amused)” – powiedział Melnyk o reakcji Wołodymyra Zełenskiego. Musiał tłumaczyć się z tego przed ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą. Ambasador dodał, że nie rozmawiał jeszcze na ten temat z kanclerzem, ale ma nadzieję, że będzie miał taką możliwość.

Melnyk wyznał również, że wyobraża sobie pozostanie w Niemczech na stałe po zakończeniu swojej kadencji ambasadora: „Nie przyjechałbym do Niemiec, nawet jako dyplomata, gdybym nie kochał języka, nie cieszył się kulturą i nie szanował ludzi” – powiedział.

Komentując negatywne reakcje części społeczeństwa niemieckiego na jego wypowiedzi od początku wojny, Melnyk powiedział: „Z tym wszystkim, co musimy dziś słyszeć od wielu Niemców w tych wojennych dniach: nadal kocham Niemcy jako kraj”.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj