Wrocław: 20 min dla opiekunów! Awantura w Radzie Miasta

radni.jpg

Tuż przed rozpoczęciem sesji przewodniczący i radni zostali zaskoczeni wzburzonymi głosami z galerii dla publiczności. Pracownicy DPS-ów domagali się wysłuchania. Skandowali: 20 min. dla opiekunów.

Przewodniczący Rady Miasta umożliwił gościom przedstawienie ich problemów. Mówili o potrzebach osób, którymi opiekują się na co dzień, stale zmniejszającej się liczbie pracowników bezpośrednio związanych z pensjonariuszami przy stałej liczbie kadry administracyjnej, trudnej pracy, bez pomocniczego sprzętu i małych pensjach.
Miasto utrzymuje placówki opiekuńcze dzienne i całodobowe. Średni koszt pobytu pensjonariusza to ponad 5 tys zł. Na sesji dowiedzieliśmy się, że bezpośredni opiekunowie zarabiają nieco pnad 3 tys zł, jest ich za mało i twierdzą, że pracują w kilku placówkach aby dorobić do pensji. Jeśli ich warunki płacy i pracy nie zmienia się, wkrótce przy łóżkach nie będzie żadnego pracownika.
– My już nie prosimy, mówili, my żądamy podwyżki o 1 tysiąc złotych. Jeszcze niedawno na 30 podopiecznych przypadało nas 8 do 10 w zależności od trudnych i bardzo trudnych chorych. Dzisiaj zostało tylko trzech opiekunów, wkrótce nie będzie nikogo. Podwyżki do pensji w Ratuszu są przyznawane bo jest ponad 13 proc. inflacja, ale nie dla nas! Jest nam przykro, ale nie mamy wyjścia. Jesteśmy już zdeterminowani.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj