Komendant główny SG: zmienił się profil osób, które próbują nielegalnie przekroczyć granicę

Zmienił się profil osób, które próbują nielegalnie przekroczyć granicę; to jest całkiem inny kierunek, w większości – nazwijmy to – jest to kierunek rosyjski – powiedział w czwartek w Kuźnicy komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. Tomasz Praga. Dodał, że niezależnie od tego, jakich zabezpieczeń byśmy nie zastosowali, te próby nadal będą.

Komendant główny SG gen. dwy. Tomasz Praga w czwartek podczas briefingu prasowego w Kuźnicy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika z okazji ukończenia prac nad zaporą przy granicy z Białorusią mówił o sytuacji na granicy. „Zmienił nam się profil osób, które próbują nielegalnie przekroczyć granicę. Te próby nadal będą, obojętnie jakie zabezpieczenia byśmy nie zastosowali” – powiedział Praga.

Dodał, że obecnie „w większości jest to kierunek rosyjski. To jest już inna sytuacja, inny kierunek”. „Przede wszystkim, to są młodzi mężczyźni” – zaznaczył.

Zapewnił, że polska straż graniczna, „działa w imię i na podstawie prawa. Osoby, które będą próbowały nielegalnie przekorczyć granicę, będą zawracane w miejsca bezpieczne”. „Jakbyśmy teraz spróbowali tą zaporę pokonać, to byłoby bardzo ciężko – jeżeli dojdą pozostałe elementy będzie to praktycznie niemożliwe” – zapewnił Tomasz Praga.

Komentując obecną sytuacją przekazał także dane dotyczące prób nielegalnego przekroczenia granicy. „Pozwolę sobie posłużyć się liczbami: w ubiegłym roku liczba osób, które nielegalnie chciały przekroczyć granice to było prawie 40 tys. osób” – zaznaczył.

I dodał, że w pierwszym półroczu tego roku to jest niecałe 6 tysięcy. „Pamiętajmy, że cały czas trwała budowa zapory i reżim i żołdacy Łukaszenki wykorzystywali moment, kiedy musieliśmy tę pierwotną barierę- concertinę- ściągać, aby można było pracować” – wskazał Tomasz Praga. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj