Energia geotermalna szansą na dywersyfikacje źródeł energii

Geotermia nie jest niczym nowym w Polsce. Od niedawna coraz bardziej jest rozważana w kategoriach nowego źródła energii w polskim miksie energetycznym. Związane jest to w dużej mierze z europejską polityką klimatyczną skierowaną na redukcje dwutlenku węgla w naszej atmosferze. Polska gospodarka oparta jest na węglu.

Odejście w Polsce od węgla może mieć negatywny wpływ na naszą gospodarkę – uczynić ją mniej konkurencyjną w stosunku do innych krajów, dlatego rządzący upatrują szansy w geotermii. Energia geotermalna znajduje się wodach zgromadzonych w skorupie ziemskiej. Wody te charakteryzują się wysoką temperaturą (jej wysokość jest zróżnicowana w zależności od złoża). Woda ta jest nośnikiem ciepła, który może być wykorzystywany do ogrzewania w przypadku niskotemperaturowej geotermii oraz do produkcji energii w przypadku wysokotemperaturowej geotermii. Zróżnicowane jest również pochodzenie wód termalnych oraz ich położenie. W skorupie ziemskiej znajduje się zarówno na niskich głębokościach służące najczęściej do ogrzewania domów jednorodzinnych oraz na bardzo dużych głębokościach osiągających wysokie temperatury przez co nadają się do produkcji energii elektrycznej. Wydobywanie złóż wód geotermalnych odbywa się za pomocą otworów wiertniczych, podobnych do tych które stosujemy w przypadku złóż węglowodorów (gazu i ropy).

infografika wDolnymŚląsku.com

Od niedawna głośno zrobiło się o geotermii na skutek rozpoczęcia prac nad polityką surowcową państwa przygotowywaną przez Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Surowcowej Państwa prof. Mariusza Oriona Jędryska. Polska ma już kilka sukcesów w dziedzinie geotermii. Jednym z największych sukcesów jest Geotermia Podhalańska. Projekt ruszył już w latach 80-siątych. W 1994r. Uruchomiono pilotażowy projekt pod tytułem „Zaopatrzenie w ciepło wsi Bańka Niżna”. Projekt ten był pierwszą działającą instalacją geotermalną w Polsce. Z roku na rok projekt się coraz bardziej rozrastał. Obecnie jest to perła polskiej geotermii. Poza tym projektem w Polsce funkcjonuje kilka geotermalnych zakładów ciepłowniczych, m.in.: Pyrzyce, Stargard Szczeciński, Mszczonów, Uniejów, Słomniki, Lasek oraz Klikuszowa.

Ponadto zaawansowane prace koncepcyjne nad utworzeniem zakładów ciepłowniczych i energetycznych wykonywane są w kilku innych miejscowościach. Najbardziej zaawansowany i perspektywiczny projekt prowadzony jest w Toruniu. Projekt toruński poza oczywiście dobrymi warunkami geotermalnymi charakteryzuje się bliskością dużego ośrodka miejskiego, który w przyszłości stanowić będzie naturalnego odbiorcę produkowanej energii. Warte podkreślenia jest, że Polska nie ma tak dobrych warunków geotermalnych jak Nowa Zelandia, ale projekty geotermalne w Polsce mają szanse na rozwój – wbrew temu co mówią krytycy. Dlatego koniczne jest lepsze rozpoznanie budowy geologicznej kraju. W tym celu zostały uruchomione pieniądze z NFOŚ na dokonywanie odwiertów poszukiwawczych. Im lepiej będziemy znali budowę geologiczną kraju tym łatwiej nam będzie planować inwestycje, w szczególności w dziedzinie geotermii.

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj