L4 – Sprawdź, czy elektroniczne zwolnienie lekarskie dotarło do pracodawcy

Od 2018 roku pacjenci w Polsce informują swojego pracodawcę o czasowym zwolnieniu z powodu choroby z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych. Elektroniczne L4 zostaje wydane zarówno podczas wizyty w gabinecie lekarskim, jak i w trakcie wizyty online.

L4 – skąd nazwa?

Określenie L4 to popularna nazwa zwolnienia lekarskiego, która swoje źródło ma w nazwie papierowego formularza ZUS ZLA. Warto jednak dodać, że od 1 grudnia 2018 roku tradycyjne, papierowe zwolnienia lekarskie zastąpione zostały przez zwolnienia elektroniczne. Tym samym chory został zwolniony z obowiązku dostarczenia go do pracodawcy.

L4 może zostać wystawione wyłącznie przez lekarza podczas wizyty gabinecie lekarskim, bądź wizyty lekarskiej online. Zwalnia ono czasowo pracownika z obowiązku świadczenia pracy z powodu choroby. Nieobecność pracownika ma wtedy charakter usprawiedliwiony. Medyk wystawiający elektroniczne L4 podpisuje je podpisem zaufanym i przesyła je do systemu ZUS oraz na Profil Platformy Usług Elektronicznych pracownika. To tam pracownik może sprawdzić swoje elektroniczne zwolnienie lekarskie.

Sprawdź, czy L4 dotarło do pracodawcy

Cyfryzacja usług medycznych przyspieszyła i ułatwiła formalne aspekty związane z chorobą pracownika. Od 2018 roku nie ma powodu, by ten musiał stawiać się u pracodawcy z papierowym drukiem zwolnienia lekarskiego, zdecydowanie mniej również pomyłek formalnych. Niemniej jednak warto skontrolować czy wystawione przez lekarza L4, bez względu czy konsultacja medyczna miała miejsce w trakcie bezpośredniej wizyty w gabinecie, czy wizyty lekarskiej online, dotarło do naszego pracodawcy.
W rozmowie z członkiem zarządu Biura Rachunkowego DB RACHUNKOWOŚĆ Moniką Momot dowiadujemy się, że nie wszystkie firmy mają obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych:

– Pracodawca zatrudniający do pięciu osób jest zwolniony przez ustawodawcę z obowiązku posiadania profilu w systemie PUE. Oznacza to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może przesłać mu e-zwolnienia – przekazuje nasza rozmówczyni.

W takiej sytuacji to pracownik zobowiązany jest do bezpośredniego dostarczenia L4 w formie papierowej. O tym, że jest to konieczne, poinformuje go lekarz podczas wizyty w gabinecie. Niezwykle rzadko, ale jednak zdarzają się również problemy z łącznością internetową czy platformą PUE. Jeśli podczas wizyty doktor z powodu problemów technicznych nie może wystawić elektronicznego L4, wówczas musi uczynić to w sposób tradycyjny.

L4 również podczas teleporady

Czas pandemii zmienił znacząco możliwości bezpośredniego kontaktu lekarza z pacjentem. Ci drudzy coraz częściej decydują się na wizyty lekarskie w trybie online z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Warto dodać, że również podczas teleporady możliwe jest otrzymanie L4, które stanowi usprawiedliwienie czasowej nieobecności pracownika w miejscu pracy.

 

Wystawienie takiego zwolnienia wymaga szczegółowej konsultacji stanu zdrowia pacjenta. O konieczności wystawienia zwolnienia lekarskiego decyduje tylko i wyłącznie lekarz udzielający porady online. Chory powinien właściwie przygotować się do teleporady, przedstawić lekarzowi wszystkie niepokojące go objawy, ewentualnie przygotować również wyniki wykonanych wcześniej badań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj