Dobrze odżywiony pacjent szybciej zdrowieje

Każdy szpital powinien posiadać kuchnię, a w niej odpowiednio wykwalifikowany personel odpowiedzialny za leczenie żywieniowe. Sposób żywienia ma ogromne znaczenie dla powrotu pacjenta do zdrowia – powiedział PAP dr n. med. Bogdan Szponar z Zakład Edukacji Dietetycznej i Żywieniowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Dr Szponar stwierdził, że pokarm to nie tylko źródło białek, tłuszczów i węglowodanów, ale również bioaktywnych składników odżywczych, które w sposób istotny wpływają na rekonwalescencję pacjenta i jego powrót do zdrowia, dlatego ważne jest, aby pacjent miał optymalnie skomponowaną dietę.

 

„Żywność zawiera różnorodne składniki, które mogą polepszyć lub mogą pogorszyć procesy rekonwalescencji” – powiedział ekspert. Jako przykład podał fosfolipidy przyśpieszające proces regeneracji wątroby, które w formie skoncentrowanej można kupić w postaci drogich medykamentów. „Te same fosfolipidy można zaaplikować pacjentowi w postaci prawidłowo skomponowanej diety” – przyznał.

 

Jednak aby skomponować prawidłową, dostosowaną do danej jednostki chorobowej dietę, wyjaśnił żywieniowiec, konieczne jest posiadanie odpowiednie wiedzy. „Dietetyk wykształcony na uniwersytecie medycznym posiada wiedzę i umiejętności interdyscyplinarne z zakresu technologii żywności, nauk medycznych i psychologicznych, które przy obecnym stanie wiedzy są niezbędne do skutecznego prowadzenia procesu leczenia żywieniowego” – podał.

 

Zdaniem eksperta, kuchnia szpitalna jest dużo lepsza od cateringu dietetycznego, ponieważ skraca drogę, którą żywności pokonuje z kuchni do pacjenta, usprawnia przepływ informacji, co umożliwia szybsze dostosowanie diety do potrzeb pacjenta przyjmowanego na oddział.

 

Zauważył, że dieta dla pacjenta powinna być zindywidualizowana, dlatego nie można mówić o jednej diecie dla osób hospitalizowanych. „Podstawą jest dieta lekkostrawna, która jest modyfikowana w zależności od jednostek chorobowych, które mają pacjenci” – wyjaśnił.

 

„Po to jest robiony wywiad żywieniowy z pacjentem przy przyjęciu do szpitala, żeby uzyskać informacje o jego ograniczeniach żywieniowych, alergiach, nietolerancjach i chorobach żywieniowo zależnych” – stwierdził dodając, że dieta powinna być dostosowywana do zmieniającego się stanu chorobowego pacjenta.

 

Coraz częstszym wyzwaniem dla dietetyków, stwierdził dr Szponar, jest wielochorobowość, i to pacjentów coraz młodszych, czyli jednoczesne występowanie np. cukrzycy i niewydolności nerek. „Catering może być zbyt mało elastyczny na takie wymagania pacjenta” – przyznał.

 

„Każdy szpital, niezależnie od swojej specjalności, powinien posiadać kuchnię i odpowiednio wykwalifikowany personel w postaci dietetyków, którzy będą odpowiedzialni za leczenie żywieniowe” – powiedział.

 

Przyznał, że przybywa wykształconych dietetyków, którzy pracują na oddziałach szpitalnych, są w zespołach interdyscyplinarnych, pracują z lekarzami i restrykcyjnie przestrzegają zasad żywienia.

 

„Zwiększyła się też świadomość personelu medycznego, że dieta ma ogromne znaczenie dla powrotu do zdrowia, a co za tym idzie – funkcjonowania szpitala i jego sytuacji finansowej. Dobrze odżywiony pacjent szybciej zdrowieje” – podkreślił.(PAP)

 

Autor: Piotr Nowak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj