IMGW: wzrosty stanów wody w rejonie dopływów Warty, dolnej Odry, Iny i Płoni

odra 2.jpg

Miejscami ulewne opady deszczu w poniedziałek i wtorek mogą spowodować gwałtowne wzrosty stanów wody w rejonie dopływów rzek: Warty, dolnej Odry, Iny i Płoni – podali w ostrzeżeniu hydrologicznym synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Poznaniu IMGW wydało ostrzeżenie przed gwałtownymi wzrostami stanów wody.

Ostrzeżenie obejmuje „zlewnie dopływów Warty, dolnej Odry, zlewnie Iny oraz Płoni – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, opolskie, pomorskie, śląskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie” i obowiązuje w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek – przekazał IMGW.

Komunikat wydano w związku z przewidywanymi na poniedziałek i wtorek obfitymi opadami deszczu i burzami.

„W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych” – napisano w ostrzeżeniu.

„Informacja wydana w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia, głównie na obszarach miejskich” – przekazano w komunikacie IMGW.

Prawdopodobieństwo wystąpienia prognozowanych zjawisk hydrolodzy ocenili na 75 procent. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj