Sondaż dla „Do Rzeczy”: Według połowy wyborców Niemcy powinni wypłacić reparacje

50,3 proc. ankietowanych wyborców – zdecydowanych, jak zagłosują w przyszłych wyborach – uważa, że Polska powinna zabiegać o wypłacenie przez Niemcy reparacji za straty wywołane zbrodniami niemieckimi w trakcie II wojny światowej – wynika z sondażu Estymatora dla DoRzeczy.pl

W poniedziałek pracownia Estymator udostępniła PAP wyniki sondażu przeprowadzonego dla DoRzeczy.pl.

W wynikach sondażu uwzględniono tylko osoby, które zadeklarowały, że będą głosować, i określiły, na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. Według Estymatora szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 54 proc.

Respondentom zdecydowanym, jak zagłosują, zadano pytania dotyczące strat wojennych spowodowanych przez Niemcy w czasie II wojny światowej.

Na pytanie, czy Polska powinna zabiegać o wypłacanie reparacji przez Niemcy za straty, wywołane zbrodniami niemieckimi w trakcie II wojny światowej, „zdecydowanie tak” i „raczej tak” odpowiedziało 50,3 proc. pytanych. „Zdecydowanie nie” powinna i „raczej nie” powinna – uznało 43,1 proc. Odpowiedź „nie wiem” lub „trudno powiedzieć” wybrało 6,6 proc. ankietowanych.

Zapytano też o to, w których instytucjach rząd powinien zabiegać o wypłacenie zadośćuczynienia ze strony Niemiec za straty wojenne. Respondenci mieli możliwość wskazania dwóch odpowiedzi. Arbitraż i sądy międzynarodowe wskazało 37,3 proc. pytanych, Unię Europejską – 21,6 proc., Radę Europy – 14,1 proc., sądy niemieckie – 10,9 proc., sądy polskie – 10,2 proc. Inne instytucje wybrało 2,7 proc. Nie miało zdania lub stwierdziło, że trudno powiedzieć – 28,4 proc. ankietowanych.

Estymator spytał też o potrzebę przygotowania raportu specjalnego w sprawie strat wojennych Polski wynikających z niemieckiej agresji w trakcie II wojny światowej, którego prezentacja ma odbyć się 1 września. Jako „zdecydowanie” potrzebny lub „raczej” potrzebny uznało go 56,5 proc. ankietowanych, zdecydowanie nie potrzebny i raczej nie potrzebny – 36,6 proc. Odpowiedź „nie wiem” lub „trudno powiedzieć” wybrało 6,9 proc. osób biorących udział w sondażu.

Badanie przeprowadzono 11-12 sierpnia 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1 037 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj