Powiązanie rozwoju agroturystyki z produktami lokalnymi

Agroturystyka jest ważną formą turystyki o dużym potencjale w Polsce, ponieważ umożliwia ludziom dzielenie się niezwykle interesującą wiedzą rolniczą i kulinarną, w którą obfituje polska wieś. Może to stanowić ekonomiczną szansę dla producentów rolnych, rzemieślników i osób, zajmujących się turystyką na obszarach wiejskich.

Agroturystyka jest więc dźwignią rozwoju, pozwalającą na rozwój lokalnych produktów i rzemiosła. Jest to również forma turystyki, która respektuje równowagę środowiska oraz harmonię fauny i flory.

Dzięki powstaniu wielu ośrodków turystycznych na polskiej prowincji, dostępna jest już niezbędna infrastruktura, umożliwiająca ciągły progres i rozwój branży. Agroturystyka jest obecnie jedną z najmodniejszych form turystyki, czego dowodem jest stale rosnące zapotrzebowanie na nią zarówno w kraju, jak i za granicą.

Doświadczenie ludzi z tej branży pokazało, że turyści coraz częściej szukają zmiany scenerii, zdrowej żywności i gastronomii opartej na typowych produktach rolnych, a także interakcji z rzeczywistością polskiego świata wiejskiego, który był i nadal zasadniczo jest oparty na o działalności rolniczej.

Sektory turystyki i rolnictwa zostały silnie dotknięte i osłabione przez szkodliwe skutki obecnego kryzysu zdrowotnego, zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie odporność wielu podmiotów była kwestionowana.

Trudności, jakie pojawiają się w tym segmencie turystyki, są duże i niejednorodne, co wymaga nie tylko dużej świadomości, ale także dużej mobilizacji liderów i urzędników administracji rządowej oraz samorządowej, odpowiedzialnych za rolnictwo oraz rozwój obszarów wiejskich.

Na poziomie gospodarczym i społecznym profesjonaliści w dziedzinie turystyki w ogóle oraz ci, którzy działają na obszarach wiejskich, znajdują się w katastrofalnej sytuacji. Środki nałożone przez kryzys zdrowotny i ograniczenia w podróżowaniu, a także zamknięcie granic zablokowały na jakiś czas ruch turystyczny na poziomie krajowym i międzynarodowym.

Mniej odwiedzających, co oczywiste, to mniej wpływów i dochodów dla pracodawców i pracowników na wsi. Taka sytuacja jest poważnym wyzwaniem, które może utrudnić inwestowanie w agroturystykę przez specjalistów turystyki wiejskiej.

Na poziomie środowiska wpływ zmian klimatycznych i suszy silnie wpływa na sektor rolnictwa i agroturystykę. Rzeczywiście, świat wiejski doświadczył zmniejszenia żyzności ziemi i spadku poziomu wody, co spowodowało znaczne szkody w faunie, florze, siedliskach wodnych i wszystkich usługach ekosystemowych. Warto przy tej okazji wspomnieć na przykład o wielkim kryzysie, obejmującym zachodnie województwa Polski, wywołanym w ostatnich kilku tygodniach przez katastrofę ekologiczną na Odrze.

Aby rozwijać agroturystykę w Polsce, państwo powinno najpierw zobowiązać się do promowania tego sektora za pomocą specjalnych programów. Wsparcie państwa zaczęło się od uznania tej działalności, a następnie jej uregulowania i przydzielenia niezbędnych środków. Przedsiębiorcy z tego sektora nadal potrzebują szkoleń, nadzoru i wsparcia w krajowych i międzynarodowych działaniach promocyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj