Piastowskie ślady na Dolnym Śląsku

Bolesław Rogatka księciem senioralnym został w 1241 roku, ale szybko stracił władzę nad Małopolską i Wielkopolską, ograniczając swoje rządy jedynie do niewielkiej części Śląska. Mówili o nim, że opatrzność poskąpiła mu rozumu, a dała sporo szaleństwa i brutalności. Jego ojciec niezwykle świątobliwy, Henryk Pobożny, babka została uznana za świętą, a on jakby z piekła rodem. Słynął ze swych okrutnych postępków. Zachowywał się jak złodziej i łotr a nie jak książę. Dopuścił się nawet porwania biskupa wrocławskiego. Rządy Rogatki były w dużej mierze pasmem niepowodzeń.

Siedzibą Bolesława była Legnica. Zamieszkiwał w monumentalnym zamku, który wybudował jego dziad Henryk Brodaty. Ów zamek stoi do dnia dzisiejszego, natomiast w bocznej kaplicy franciszkańskiego kościoła św. Jana Chrzciciela mieści się okazałe barokowe Mauzoleum Piastów. Warto nadmienić, że w zamkowej wieży św. Jadwigi udostępniono do zwiedzania jedyną zachowaną w Polsce Zieloną Komnatę, zwana również izbą, albo komnatą św. Jadwigi. O jej wyjątkowości decydują polichromie – jedyny w swoim rodzaju wystrój malarski nawiązujący do etosu rycerskiego i popularnego w średniowiecznej Europie cyklu Dziewięciu Bohaterów. Natomiast Monumentum Piasteum to prawdziwy panteon całej dynastii. Nad siedemnastowiecznymi sarkofagami i rzeźbami namalowano freski przedstawiające historię Polski i Śląska od czasów Piasta Kołodzieja po ostatniego księcia tego rodu, Jerzego Wilhelma (zmarł w 1675 r., a ostatni piastowski król – Kazimierz III Wielki – w 1370 r.). Wymieniająca zasługi dynastii tablica fundacyjna wspomina o dziewięciu stuleciach piastowskich rządów, 24 królach, 123 książętach oraz kilku arcybiskupach i biskupach.

Następnym miejscem, wartym zobaczenia będzie Legnickie Pole z bazyliką św. Jadwigi Śląskiej. Ponadto, niedawno zostało zrewitalizowane Muzeum Bitwy Legnickiej (to właśnie w tym miejscu poległ Henryk Pobożny, natomiast władzę po nim przejął, jak to było wcześniej już wspomniane najstarszy syn, Bolesław Rogatka). Świątynia to fenomenalny przykład czeskiego baroku. Stało się tak, ponieważ projektant i główny rzeźbiarz oraz jeden z malarzy pochodzili z Pragi. Natomiast bloki piaskowca na ozdobne fasady kościoła i klasztoru przywieziono z okolic Broumowa. Malowidła zdobiące wnętrze sławią pamięć bitwy i historię chrześcijaństwa.

24 lutego 1243 roku książę Rogatka zorganizował pierwszy na ziemiach polskich rycerski turniej w Lwówku Śląskim. Co rocznie miasto organizuje Agatowe Lato. W otaczających ratusz kolorowych namiotach prezentowało swoje zbiory kilkuset wystawców minerałów i wyrobów jubilerskich, natomiast w renesansowych wnętrzach stały w gablotach niezrównane okazy kamieni mniej lub bardziej szlachetnych. Dodatkowo można podziwiać średniowieczną Salę Ławy Sądowej z historyczną ekspozycją i wywołujący dreszcz grozy Loch Głodowy.

Kolejnym ważnym punktem jest zamek w Bolkowie, który został zbudowany na polecenie księcia legnickiego Bolesława II Rogatki. Obecnie na zamku mieści się Muzeum Zamek Bolków (oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze), oraz działa, mające na zamku swoją siedzibę Bractwo Rycerskie Zamku Bolków.

Wędrówkę śladami Piastów dolnośląskich można by zakończyć w Środzie Śląskiej. Nie wszyscy wiedzą, że miasto to nazywane jest niekiedy miastem skarbów. Znaleziono ich do tej pory sześć. Najsłynniejszy jest ten, który zawiera czeskie regalia królewskie. Spośród wielu średzkich zabytków warto skupić się na kościele św. Andrzeja, o którym miejscowa tradycja mówi, że został ongiś spalony przez Bolesława Rogatkę razem z pięciuset zamkniętymi w nim mieszczanami.

Źródło:

Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj