Proces, prowadzący do wybuchu wulkanu na La Palmie, rozpoczął się 13 lat przed jego erupcją

W 2008 r., czyli trzynaście lat przed erupcją wulkanu Cumbre Vieja, na hiszpańskiej wyspie La Palma rozpoczęły procesy prowadzące do wybuchu, który miał miejsce 19 września 2021 r. – wynika z najnowszego raportu Instytutu Wulkanologii Wysp Kanaryjskich (Involcan).

Nowe wnioski z badań przedstawiono w piśmie „Geophysical Research Letters”. Autorzy tych analiz zwracają uwagę, że pierwszy wyciek lawy wewnątrz Cumbre Vieja nastąpił w 2008 r. Proces intensywnego uwalniania się lawy i jej wejścia pod litosferę Cumbre Vieja trwał pięć kolejnych lat, po czym na kilka lat wyhamował. Kolejne intensywne wycieki magmy wewnątrz wulkanu wystąpiły w latach 2017-2018, a następnie po 2020 r.

Jak sprecyzowali wulkanolodzy, wiek lawy ustalono na podstawie pomiarów helu-3, uwolnionego z Cumbre Vieja, który obecny był w gazach zimnego źródła mineralnego wewnątrz kanaryjskiego wulkanu. „Był to pierwszy wskaźnik geochemiczny, potwierdzający zmiany magmowe, zachodzące pod wyspą La Palma” – wyjaśnili naukowcy z Involcan.

Hiszpańskie media przypominają natomiast raport Narodowego Instytutu Geograficznego (IGN) w Madrycie, opublikowany w mediach społecznościowych. Dotyczy on odkrycia z ostatnich miesięcy, zgodnie z którym, w związku z procesami zachodzącymi podczas wybuchu wulkanu, doszło do deformacji powierzchni kanaryjskiej wyspy.

Według badaczy z IGN inklinometr zarejestrował, iż po erupcji Cumbre Vieja na La Palmie doszło do przechylenia powierzchni wyspy o 2,5 mikroradianów.

Hiszpańscy wulkanolodzy zaznaczyli też, że miesiąc przed erupcją wulkanu na wyspie zanotowano pierwsze silne wstrząsy, których epicentrum znajdowało się na głębokości 8 km.

Erupcja Cumbre Vieja trwała 85 dni i 18 godzin, wymuszając ewakuację ponad 7 tys. osób i niszcząc prawie 3 tys. budynków. Był to pierwszy od 50 lat wybuch wulkanu na La Palmie. Wcześniejsze miały miejsce w 1971 i 1949 r. (PAP)

Marcin Zatyka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj