Dolnośląskie: Ruszyła kampania dot. badań przesiewowych „Rak chadza wspak”

domena publiczna

Na Dolnym Śląsku ruszyła kampania społeczna zachęcająca do badań przesiewowych na choroby onkologiczne. „Rak chadza wspak” daje możliwość m.in. przebadania w cytobusie, który przejechał już 900 kilometrów w regionie.

Kampanię społeczną „Rak chadza wspak” prowadzi Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu. Jednak badania można wykonywać nie tylko w siedzibie szpitala onkologicznego, ale również w innych placówkach oraz w cytobusie. Przejechał on już w regionie 900 kilometrów i z badań skorzystało w nim ponad 400 kobiet.

Na badania można się rejestrować online poprzez stronę www.rakchadzawspak.pl. Panie w wieku 50-69 lat na bezpłatne badania mammograficzne mogą się rejestrować w kilkudziesięciu placówkach na Dolnym Śląsku. Z bezpłatnych badan mogą również skorzystać młodsze kobiety, szczególnie te, które w rodzinie miały przypadki zachorowań na raka.

„Kluczem do skutecznego leczenia onkologicznego jest wczesna diagnostyka, na którą każdy musi się zgłosić sam. Dzięki profilaktyce i wczesnej diagnostyce mamy dzisiaj możliwość wykrycia zmian nowotworowych na tak wczesnym etapie, że pozwala to na stuprocentowe wyleczenie” – powiedział wicedyrektor DCOHiP Paweł Zawadzki.

Prof. Rafał Matkowski z Centrum Chorób Piersi przypomniał, że właśnie rak piersi jest najczęstszym nowotworem, który doprowadza do śmierci pacjentek.

„Niestety, co czwarta pacjentka, która zachorowała na ten nowotwór umiera. Tymczasem pomimo tylu możliwość badań i wcześniejszego wykrycia choroby, bo bardzo zwiększa szanse na pełne wyleczenie, Polki niechętnie uczestniczą w badaniach przesiewowych” – powiedział lekarz.

Podkreślił, że Polska jest krajem, w którym takie badania są bezpłatne i paradoksem jest fakt, że mimo to nie chcemy tych badan wykonywać.

„Dlatego też bardzo zachęcamy, by w ramach tej kampanii poddać się badaniom. Październik to jest miesiąc profilaktyki onkologicznej. Warto się zmobilizować i przebadać” – powiedział lekarz.(PAP)

Autor: Roman Skiba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj