Minister: to decyzje podejmowane w UE określają sposób wyznaczania cen energii na rynkach krajowych

Rynek energii jest wspólnym rynkiem europejskim i to tam są podejmowane kluczowe decyzje, które określają sposób wyznaczania cen energii na rynkach krajowych – powiedziała w czwartek w Zakopanem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska po spotkaniu Komisji Krajowej NSZZ Solidarność powiedziała, że przedstawiła wszystkie rozwiązania (wsparcia dla odbiorców energii – PAP), które już zostały wdrożone i te, które są planowane do wdrożenia.

Jak wymieniła, chodzi o wszystkie obniżenia podatków na energię i prąd oraz dodatek osłonowy, ochronę taryfową odbiorców gazu, całą tarczę dla odbiorców i ciepła. „Również planowana i przygotowywana jest przez resort klimatu tarcza energetyczna skierowana zarówno dla odbiorców wrażliwych jak i gospodarstw domowych” – wymieniła.

Dodała, że są też rozwiązania projektowane na poziomie europejskim. „Rynek energii jest wspólnym rynkiem europejskim i to tam są podejmowane kluczowe decyzje, tam są kształtowane dyrektywy i rozporządzenia, które określają sposób wyznaczania cen energii na rynkach krajowych” – powiedziała. Dodała, że to dziś największe wyzwanie dla Polski i wszystkich państw europejskich.

Szefowa resortu klimatu przypomniała, że to o tym była ostatnia Rada w formacie ministrów ds. energii. „I o tym będzie Rada 30 wrześnie br.” – podała. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj