Były prezydent Lech Wałęsa uhonorowany w Berlinie przez Związek Seniorów CDU

Były przywódca polskich związków zawodowych i były prezydent RP Lech Wałęsa został uhonorowany w Berlinie za zasługi na rzecz pojednania i porozumienia. Uhonorowano również jego wkład w pokojową rewolucję. Laudację dla Lecha Wałęsy wygłosił wieloletni przewodniczący niemieckiego Bundestagu Wolfgang Schaeuble.

Jak pisze we wtorek portal „Stimme” Lech Wałęsa przyjechał w poniedziałek do Berlina po odbiór nagrody. We Franzoesische Friedrichstadtkirche przy Gendarmenmarkt Związek Seniorów CDU przyznał mu „Złoty Medal za zasługi dla pojednania i porozumienia między narodami”.

Laudację dla Lecha Wałęsy wygłosił wieloletni przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble. Nazwał byłego prezydenta RP „jedną z formatywnych postaci, które doprowadziły do pokojowego zakończenia zimnej wojny”.

Przewodniczący Związku Seniorów CDU Otto Wulff w swoim wystąpieniu powiedział, że ważniejsze niż kiedykolwiek jest, aby nie „przesuwać kompasu wartości tam i z powrotem”. Największymi osiągnięciami powojennej historii było pojednanie polsko-niemieckie oraz powstanie wolnej i demokratycznej Europy – to trzeba było zachować. W swoim przemówieniu Wałęsa wezwał Niemcy do przewodzenia w ratowaniu Europy.

Według niego Niemcy powinni „zjednoczyć mądre umysły w Europie”. Jak wskazał wynik wyborów we Włoszech miał też związek z brakiem przywództwa Niemiec w Europie.

Lech Wałęsa – jak podkreślił portal – jest też bardzo zaniepokojony wojną na Ukrainie. Przypomniał, że Rosja, podobnie jak w przeszłości Związek Radziecki, podporządkowała sobie wiele narodów, przesiedliła je, wymordowała ich przywódców. „Daliśmy się zwieść na manowce pierestrojki i głasnosti”. – ocenił.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj