Elektromobilność napędza PKB?

Polski przemysł motoryzacyjny musi przestawić zwrotnice na elektromobilne tory. Inaczej wyląduje na europejskiej bocznicy, a fabryki zaczną zwalniać pracowników – czytamy w piątkowym wydaniu „Pulsu Biznesu”.

„Przemysł motoryzacyjny jest jednym z filarów gospodarki Polski. Odpowiada za 8 proc. PKB oraz za około 13,5 proc. wartości eksportu. Motorem napędowym branży są dostawcy części. Polska zajmuje 10. miejsce na liście największych eksporterów podzespołów na świecie z wartością eksportu 12,3 mld USD” – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Gazeta dodaje, że zatrudnienie w polskim przemyśle motoryzacyjnym i branżach powiązanych wynosi blisko 400 tys. osób, czyli 7,6 proc. wszystkich zatrudnionych w przemyśle. „Ten wskaźnik plasuje nasz kraj na trzeciej pozycji w UE” – zauważa „PB”.

„Sektor motoryzacyjny staje jednak u progu największej rewolucji w historii, związanej z przejściem z silników spalinowych na napędy zelektryfikowane. W 2021 r. liczba nowo zarejestrowanych samochodów z napędem elektrycznym wyniosła na świecie 6,6 mln, a ich udział – prawie 9 proc. Dla porównania, w 2015 r. sprzedano 351 tys. takich aut, zaś w 2010 r. – 7,3 tys. Na podstawie prognoz Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w 2030 r. więcej niż co trzeci samochód sprzedawany na świecie będzie wyposażony w napęd elektryczny” – pisze „Puls Biznesu”. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj