Środowiskowe przyczyny niepłodności

„Według Światowej Organizacji Zdrowia o niepłodności mówi się, gdy nie dochodzi do poczęcia ciąży u seksualnie aktywnej pary, która nie stosuje żadnej antykoncepcji, przez co najmniej rok.” (Tempelton. Infertility) Ginekolodzy mówią, że po upływie tego czasu u 80% par dojdzie do poczęcia. Problem niepłodności dotyka coraz więcej par. Dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn, jednak powszechnie wciąż panuje mylny pogląd, że niepłodność jest częstszym problemem wśród kobiet. Statystyki podają, że około 15–20% (1–1,5 miliona par ), polskich par ma problem z poczęciem dziecka i musi zgłosić się po pomoc do specjalisty. Leczenie niepłodności bardzo często trwa od kilku do kilkunastu lat.

Przyczyny powstawania niepłodności są bardzo złożone. Są to między innymi:

Brak odpowiedniej kultury fizycznej.

Nieprawidłowe odżywianie spowodowane jedzeniem wysoko oczyszczonych lub przetworzonych produktów, częste spożywanie np. fast foodów.

Masa ciała. Badania jednogłośnie mówią, że zarówno nadwaga i otyłość jak i niedowaga mają bezpośredni związek na płodność kobiet.

Narażenie na chroniczny stres. Badania dowodzą iż stres potrafi upośledzać funkcje rozrodcze kobiet powodując opóźnienie miesiączki, jej brak oraz wywoływać wczesne występowanie menopauzy. Jeśli chodzi o mężczyzn stres wpływa na jakość nasienia oraz zmniejszenie poziomu testosteronu.

Narażenie nadmierny wysiłek fizyczny i psychiczny.

Wiek kobiety. Niestety zegar biologiczny tyka i wraz z wiekiem płodność kobiety maleje i w zupełności wygasa podczas menopauzy, natomiast płodność mężczyzny zachowana jest praktycznie do końca życia.

Alkohol. Badania dowodzą, że u mężczyzn wypijających pół litra piwa dziennie, ilość plemników znacznie się zmniejsza i mogą być produkowane nieprawidłowe plemniki.

Palenie tytoniu zmniejszają liczbę plemników w spermie. Natomiast kobiety niepalące mają dwukrotnie większą szanse zajścia w ciążę niż palące.

Picie kawy. Duże spożycie kofeiny przyczynia się u kobiet do obniżenia płodności, a u mężczyzn spadku płodności.

Narażenie na substancje toksyczne, na przykład w miejscu pracy.

Przegrzewanie gonad. Dotyczy to wyłącznie mężczyzn, jest to jedna z głównych przyczyn niepłodności panów, jednak w bardzo prosty sposób można ją wyeliminować poprzez; nie noszenia ciepłej i obcisłej bielizny, nie korzystanie z sauny i bardzo gorących kąpieli, unikanie dużego wysiłku fizycznego oraz zniwelowanie otyłości.

Zmniejszenie płodności kobiet i mężczyzn to poważny problem, przyczyna stresu, depresji, zaburzeń relacji rodzinnych i funkcjonowania społecznego. To również problem zdrowia publicznego, jedna z przyczyn kryzysów demograficznych i ekonomicznych. Niepłodność w literaturze przedmiotu nazywana jest często „dzieckiem współczesnego stylu życia”, czyli późnego wieku prokreacji i niewłaściwego odżywiania. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ją za chorobę cywilizacyjną. Do czynników sprzyjających niepłodności należą również: pośpiech, pracoholizm, antykoncepcja.

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj