Dysk SSD – sprawdź dlaczego jest ważny dla gracza?

Jednym z kluczowych elementów każdego komputera jest dysk twardy, służący do przechowywania wszelkich plików. Osoby grające profesjonalnie lub amatorsko w gry powinny koniecznie postawić na półprzewodnikowy nośnik SSD (Solid State Disk), ponieważ z jednej strony gwarantuje maksymalną szybkość działania, z drugiej zaś znikomą awaryjność. Pod tym względem bije na głowę tradycyjny dysk talerzowy HDD.

Budowa i podstawowe zalety

Omawiany dysk charakteryzuje się przede wszystkim brakiem części typowo mechanicznych, czyli ruchomych. Za zapis danych odpowiadają w nim kości flash. Istotną rolę odgrywa również kontroler, którego zadanie polega na zarządzaniu pracą nośnika i współdziałaniu z pamięcią cache (inaczej zwaną podręczną). Na uwagę zasługuje ponadto solidna obudowa i złącze komunikacyjne zamontowane na płycie głównej – za jego pomocą interfejs łączy się z komputerem. Taka a nie inna konstrukcja SSD powoduje, że jest on niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne i wstrząsy (wieloletnie użytkowanie, oszczędność pieniędzy), zaskakująco lekki (wysoka mobilność), bardzo szybki, energooszczędny, wydajny oraz cichy. Wykazuje przy tym stosunkowo niskie zużycie energii, co skutkuje odciążeniem baterii i dłuższym funkcjonowaniem sprzętu bez zasilania zewnętrznego (nieocenione udogodnienie w przypadku laptopów).
Ekspresowe uruchamianie aplikacji

Dysk SSD dzięki swoim parametrom użytkowym wyjątkowo pozytywnie wpływa na ogólną jakość pracy, gdyż zauważalnie przyspiesza działanie całego systemu. W praktyce oznacza to, że strony internetowe, poszczególne programy i gry komputerowe włączają się w ekspresowym tempie, a kopiowanie danych ze smartfonu, tabletu lub innego urządzenia mobilnego trwa dosłownie parę chwil. Niewątpliwą korzyścią jest też wyraźnie skrócony proces instalacji gier – nawet tych zajmujących dużo pamięci. Ma to ogromną wartość dla osób testujących mnóstwo produkcji bezpośrednio po ich premierze na rynku. Na koniec należy jeszcze podkreślić, że półprzewodnikowy nośnik zwiększa prędkość wczytywania lokalizacji i struktur. To ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy gra posiada rozległą przestrzeń bogatą w obiekty budowlane, rośliny i postaci ludzkie.

Więcej o dyskach SSD przeczytasz na stronie: https://www.gram.pl/artykul/jaki-dysk-do-gier-ssd-hdd-czy-m2-ktory-wybrac

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego egzemplarza?

Kupując nośnik SSD, warto w pierwszej kolejności zainteresować się jego pojemnością, tak aby bez problemu można było na nim zapisać wiele różnych gier. Zazwyczaj wystarczy między 2 TB a 4 TB. Kolejny istotny parametr to rodzaj zastosowanego złącza – najlepiej w codziennej eksploatacji sprawdzi się złącze M.2 oparte na interfejsie PCI-Express (rozsądną alternatywę stanowi SATA III). Jeśli z kolei chodzi o maksymalny odczyt danych, to powinien on wynosić około 3500 MB/s. Taka prędkość zapewni błyskawiczne ładowanie elementów świata wirtualnego, co wpłynie na optymalne wrażenia wizualne w trakcie rozgrywki. Oczywiście spore znaczenie ma również wytrzymała obudowa z metalu, radiator chłodzący przeznaczony do obniżania temperatury podzespołów, przepustowość na poziomie co najmniej 5 Gbit/s oraz specjalny system zapobiegający przegrzaniu dysku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj