Szef MSZ: przyszłość OBWE będzie udana tylko pod warunkiem, że wszystkie kraje członkowskie będą szanowały wartości

Przyszłość OBWE będzie udana tylko pod warunkiem, że wszystkie kraje członkowskie będą szanowały wartości, na które się zgodziliśmy; obawiam się, że obecnie zbiór tego, w czym się zgadzamy, jest coraz mniejszy – powiedział szef MSZ Zbigniew Rau podczas posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

W czwartek w polskim parlamencie rozpoczęła się sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Podczas wystąpienia podczas rozpoczęcia obrad Rau – pełniący obecni funkcję przewodniczącego OBWE – stwierdził, że „jedna rzecz wydaje się całkowicie pewna: w historii OBWE nie mamy doświadczenia podobnie fundamentalnego kryzysu jak obecna wojna na Ukrainie, którą rozpoczęła Federacja Rosyjska”.

„Ta wojna jest egzystencjalnym zagrożeniem dla Ukrainy, natomiast OBWE zadaje sobie pytania o własną rolę w XXI wieku. Wspólnota międzynarodowa całkowicie zjednoczyła się w obronie podstawowych zasad prawa międzynarodowego; olbrzymia większość krajów OBWE przyjęła zasady prawa międzynarodowego jako swoje własne” – mówił szef MSZ. Jak ocenił, udało się „w sposób kolektywny podtrzymać zasady i cele OBWE”.

Rau wyraził też przekonanie, że udało się „obronić to, co można nazwać przyzwoitością OBWE”. Zaznaczył jednak, że OBWE została zmuszona do działania „na poziomie najmniejszego wspólnego mianownika”. „Zbiór działań, co do których się zgadzamy, jest coraz mniejszy; niestety, to ma swój negatywny wpływ na długofalową perspektywę organizacji” – mówił.

„Obawiam się, że przyszłość OBWE będzie mogła być uznana za udaną tylko wtedy, jeżeli wszystkie kraje członkowskie w dobrej wierze będą szanowały wszystkie te wartości, na które się zgodziliśmy. Innymi słowy: musimy dołożyć wszelkich starań do tego, aby to, w czym się zgadzamy, od sumy momentów, w których się nie zgadzamy – wówczas dopiero będziemy w stanie w pełni wykorzystać potencjał naszej organizacji” – oświadczył minister.

Jak mówił, trwanie organizacji nie może być celem samym w sobie. Rau podkreśliła jednak, że „ma wiarę w nasze partnerstwo i naszą współpracę”. Wyraził też nadzieję, że dzięki nim „wspólnie będziemy w stanie oprzeć się wszystkim zagrożeniem i wrócić na ścieżkę postępu i pokoju”.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj