Ołena Zełenska dla BBC: Ukraina przetrwa zimę pomimo rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną

ukraina.jpeg

Ukraina przetrwa nadchodzącą zimę pomimo zimna i przerw w dostawie prądu spowodowanych przez rosyjskie rakiety – powiedziała w obszernym wywiadzie udzielonym w piątek BBC pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska i dodała, że „bez zwycięstwa nie może być pokoju”.

„Przeszliśmy już tyle różnych prób, widzieliśmy tyle ofiar, tyle zniszczeń, że przerwy w dostawie prądu nie są najgorszą rzeczą, jaka może nas spotkać” – powiedziała Zełenska i przypomniała wyniki niedawnego sondażu, w którym 90 proc. Ukraińców stwierdziło, że są gotowi żyć z brakami energii elektrycznej przez dwa do trzech lat, jeśli zobaczą perspektywę wejścia do Unii Europejskiej.

Pierwsza dama Ukrainy, opisując obecną sytuacji w jej kraju, powiedziała, że „Łatwo jest przebiec maraton, bo wiesz, ile masz kilometrów przed sobą” – mówi. „W tym przypadku jednak Ukraińcy nie znają dystansu, który muszą przebiec”. Dodała też, że wszyscy Ukraińcy staną się silniejsi z powodu tej wojny.

Wywiad przeprowadzany był w silnie strzeżonym miejscu. Ołena Zełenska przypomniała, że jej mąż na samym początku wojny opublikował film, w którym stwierdził, że Rosja „wyznaczyła mnie jako cel numer jeden, a moją rodzinę jako cel numer dwa”. „Tak było od pierwszego dnia i tak jest do tej pory” – wyjaśniła Zełenska.

„Ja mieszkam z dziećmi osobno, a mój mąż mieszka w pracy” – stwierdziła. „Brakuje nam prostych rzeczy – możliwości siedzenia, bez patrzenia na zegarek”.

Kiedy w lipcu Kongres USA dwukrotnie zgotował owację na stojąco ukraińskiemu przywódcy, na mównicy nie stał prezydent Zełenski, który od początku wojny nie wyjeżdża z kraju – lecz jego żona. „Byłam przerażona” – przyznała Ołena Zełenska, która była pierwszą damą z zagranicy, przemawiającą przed amerykańskimi ustawodawcami. „Ale zrozumiałam tę misję. Nie można było przegapić tej szansy” – powiedziała, dodając, że nigdy nie lubiła publicznych wystąpień. W wystąpieniu tym, jak zawsze, podkreśliła ogromne cierpienie ukraińskich dzieci i poprosiła Kongres o wysłanie broni.

BBC przypomniała, że w lipcu ubiegłego roku Ołena Zełenska założyła Szczyt Pierwszych Dam i Dżentelmenów. Teraz jest to potężna globalna sieć, która pomogła ewakuować ukraińskie dzieci chore na raka i zapewnić możliwość edukacji. Zorganizowała dostęp do ukraińskich książek w krajach, które przyjęły miliony ukraińskich kobiet i dzieci zmuszonych do ucieczki – bez mężów, którzy w czasie wojny mają zakaz opuszczania kraju.

Zapytana, czy wyczuwa pewne „zmęczenie” ukraińską tematyką w innych stolicach z powodu wzrostu cen żywności i energii, odpowiedziała: „Nie czuję, żeby byli nami zmęczeni. Wszyscy rozumieją, że to nie jest tylko wojna na Ukrainie. To jest wojna światopoglądowa”.

Ołena Zełenska zaznaczyła, że ukraińskie społeczeństwo odchodziło od patriarchalizmu i fałszywie pojmowanego „tradycyjnego modelu rodziny” już przed wojną, a wojna tylko przyspieszyła to zjawisko. „Kuchnia, dzieci, cerkiew – to już nie jest dla naszego społeczeństwa. Kobieta, która to przeżyła, nie zrobi kroku w tył” – podkreśliła.

„Wszyscy rozumiemy, że bez zwycięstwa nie będzie pokoju. Byłby to fałszywy pokój i nie trwałby długo” – powiedziała Zełenska i dodała, że zwycięstwo oznacza dla niej powrót do normalnego życia. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj