Macron: polityka izolacji to najgorsze rozwiązanie w przypadku takiego lidera jak Putin

Utrzymuję regularny kontakt z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, ponieważ wierzę, że najlepszym sposobem na powrót do rozmów jest posiadanie takiego bezpośredniego kanału komunikacji. Polityka izolacji jest najgorsza, szczególnie wobec takiego lidera jakim jest Putin – powiedział w niedzielnym wywiadzie dla CBS News prezydent Francji Emmanuel Macron.

Francuski przywódca odniósł się do swojej wizyty w Moskwie z początku lutego bieżącego roku. „Tak, to prawda; na tym etapie sądziłem, że uniknięcie wojny jest możliwe” – przyznał Macron.

„Rosja zdecydowała się na rozpoczęcie wojny i uważam, że popełniła ogromny błąd. Po pierwsze, łamiąc prawo międzynarodowe i wszystkie podpisane przez siebie zasady. To też zabicie ich wiarygodności. Po drugie, prawdopodobnie popełnili mnóstwo błędów w ocenie zdolności własnych i zdolności Ukraińców” – ocenił Macron.

Na pytanie dziennikarza amerykańskiej stacji, czy atakowanie infrastruktury cywilnej jest zbrodnią wojenną, francuski prezydent odpowiedział zdecydowanie: „Tak, to jest zbrodnia wojenna”.

„To niesamowicie ważne, żebyśmy wszyscy – Europejczycy, Amerykanie, maksymalna liczba innych państw – wspierali Ukrainę. To jasne, że Rosja, a szczególnie prezydent Putin, zdecydowali się na wykorzystanie energii i żywności jako broni, doprowadzając do ich braku, a także do inflacji. Jego celem jest – myślę – poczekanie do zmęczenia wojną i zmęczenia sankcjami” – zauważył Macron.

Mówiąc o oczekiwanym końcu wojny, francuski lider podkreślił, że „to Ukraińcy muszą o tym zdecydować”. „Jedyną drogą są negocjacje, nie widzę w tym przypadku opcji wojskowej” – wskazał Macron. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj