PGE: Wystawa w Sejmie – losy dzieci z obozu na Przemysłowej w Łodzi

W ramach obchodów 80. rocznicy utworzenia niemieckiego obozu dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej w Łodzi w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, została otwarta wystawa pt. „Niezwykła polska rodzina. Losy Gertrudy Nowak – dziecka z obozu na Przemysłowej”. Wystawa powstała przy wsparciu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Wystawa przypomina o martyrologii dzieci, które były najbardziej niewinnymi ofiarami totalitaryzmu niemieckiego. Należy pamiętać, że to jest totalitaryzm, który nigdy nie został rozliczony. Praktycznie 99% sprawców nie zostało ukaranych. Państwo niemieckie nie wypłaciło także nigdy realnych odszkodowań polskiemu społeczeństwu. Od tego trzeba zacząć, bo to jest rzecz niebywała, że w XXI wieku tak bardzo łamane są podstawowe zasady współżycia międzynarodowego i podstawowe wartości.

prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

 

80 lat temu – 1 grudnia 1942 r., Niemcy utworzyli przy ul. Przemysłowej w Łodzi obóz dla polskich dzieci. Historia tego obozu jest niestety mało znana, a naszą ambicją jest jej upowszechnianie. Wystawa w Sejmie poprzez historię jednej rodziny pokazuje nam losy wielu innych polskich rodzin, które w czasie II Wojny Światowej doświadczyły ogromu tragedii. Ta wyjątkowa wystawa pozwala nam poznać dzieci z ul. Przemysłowej, przypomnieć o tych dramatycznych wydarzeniach, aby zbrodnie na tysiącach polskich dzieci nie zostały zapomniane.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

 

Wystawa nawiązuje do wydanego przez Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu publikacji  pt. „Niezwykła polska rodzina” i przedstawia jedyny, tak dobrze zachowany, zbiór zdjęć opowiadających historię Gertrudy Nowak, jak również pozostałych dzieci więzionych w niemieckim obozie przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Przedstawione na niej fotografie ukazują losy wielu innych polskich rodzin, dla których II Wojna Światowa była okresem cierpienia, rozłąki i śmierci.

W następnej kolejności wystawa zostanie przeniesiona do siedziby Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Łodzi, gdzie 8 grudnia zostanie zaprezentowana moneta okolicznościowa upamiętniająca Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945).

Dzień wcześniej, bo 7 grudnia br. w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się premiera filmu dokumentalnego pt. „To się nie kończy…Historia dzieci z obozu na Przemysłowej”. Produkcję filmu wsparła Fundacja PGE.

W ramach upamiętnienia niemieckiej zbrodni na polskich dzieciach, w Łodzi powstało Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Ma ono na celu upamiętnianie najmłodszych ofiar dwudziestowiecznych reżimów totalitarnych: dzieci zamordowanych, więzionych lub przesiedlanych w wyniku realizacji zbrodniczej polityki niemieckiej III Rzeszy oraz Związku Sowieckiego.

W listopadzie br. w siedzibie Muzeum odbyła się debata historyczna pt. „Niemiecki obóz koncentracyjny dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi”. Wzięli w niej udział: Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej; dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu; a także ekonomiści i współautorzy raportu o stratach wojennych w Polsce prof. dr hab. Jan Jacek Sztaudynger oraz prof. dr hab. Paweł Baranowski. Całość poprowadził red. Tadeusz Płużański, historyk i publicysta.

PGE Polska Grupa Energetyczna wspiera inicjatywy związane z kultywowaniem pamięci historycznej. Co roku PGE włącza się w obchody rocznicy Powstania Warszawskiego, organizując uroczystość „Energetycy w Powstaniu” w hołdzie energetykom z Elektrowni Warszawskiej na Powiślu. Od 2016 roku PGE jest także partnerem Muzeum Powstania Warszawskiego, a od lipca 2020 roku jego Partnerem Strategicznym. Realizuje także działania związane z pamięcią historyczną za pomocą Fundacji PGE. W 2021 roku została mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego. Fundacja PGE prowadzi także projekt „Tablice Pamięci”, którego celem jest przywrócenie pamięci o Tablicach Tchorka, upamiętniających miejsca egzekucji w okupacyjnej Warszawie dokonywane przez Niemców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj