Region wałbrzyski w najbliższej perspektywie może liczyć na 5 mld zł środków unijnych

W najbliższej perspektywie subregion wałbrzyski może liczyć na 5 mld zł z funduszy unijnych. Środki z Funduszy Sprawiedliwej Transformacji dla regionu wałbrzyskiego udało się zdobyć dzięki współpracy rządu i samorządu.

Cieszę się, że dzięki unijnym funduszom wywalczonym przez polski rząd Dolny Śląsk ma okazję się rozwijać – mówi nam Anna Zalewska Poseł do Parlamentu Europejskiego

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski przypomniał, że 5 grudnia został zaakceptowany przez Komisję Europejską projekt Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027. „Kwota 2,235 mld euro, czyli ponad 11 mld zł trafi na Dolny Śląsk. Wiele z tych środków trafia do subregionu wałbrzyskiego, ponieważ 581 mln euro z tej kwoty to środki z Funduszy Sprawiedliwej Transformacji przeznaczone właśnie dla tego regionu” – mówił Przybylski. Marszałek wskazywał na trudne negocjacje z Komisją Europejską. „Przypomnę, że na początku kwota dla Dolnego Śląska wynosiła 870 mln euro, a więc mamy ogromny sukces negocjacji” – mówił Przybylski.

Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska (SLD) podkreśliła, że samorządowcy w regionie mają wiele gotowych projektów, które chcą finansować ze środków unijnych. „To projekty dotyczące m.in. poprawy efektywności energetycznej, termomodernizacji, wymiany źródeł ciepła” – mówiła. Prezydent dodała, że problem, który samorządowcy zgłaszali w czwartek zarządowi województwa dolnośląskiego, to wysokość wkładów własnych w przedsięwzięciach finansowanych ze środków unijnych. „To aż 30 proc. Liczę na to, że zarząd województwa i polski rząd przychyli się do naszych próśb i wesprze samorządy w zorganizowaniu wkładu własnego, ponieważ z własnych dochodów będziemy mieć z tym ogromny problem. Mówię to też w imieniu mniejszych samorządów” – mówiła Moskal-Słaniewska.

Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska (FEDŚ) 2021-2027 to kluczowy dokument, określający strategię wykorzystania funduszy europejskich w tym regionie na najbliższe lata. Zarząd województwa podkreślił, że udało się zwiększyć niemal dwukrotnie wyjściowe środki przeznaczone dla regionu w ramach FEDŚ. Z wyjściowej kwoty 870 mln euro pochodzącej z Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ostatecznie na Dolny Śląsk trafi 1,735 mld euro.

Dolny Śląsk otrzyma drugą co do wielkości, po Śląsku, kwotę wsparcia dla regionu węglowego – 581 mln euro. Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji trafią do subregionu wałbrzyskiego.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

źródło: PAP/ wdolnymslasku.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj