W parku pałacowym w Wielowsi odnaleziono rzeźbę wrocławskiego Neptuna

fot. pl.freeimages.com / zdjęcie ilustracyjne

Barkowa rzeźba z wrocławskiej fontanny Neptuna, która zaginęła w XIX w., została odnaleziono w parku pałacowym w Wielowsi w gminie Syców. Odkrycia dokonał wrocławski historyk dr Paweł Sielicki – podał Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Informację o odnalezieniu rzeźby z fontanny Neptuna, która stała w przedwojennym Wrocławiu na pl. Nowy Targ, podał na swoim profilu na portalu społecznościowym Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Barokową rzeźbę odnalazł na terenie parku pałacowego w Wielowsi w gminie Syców wrocławski historyk dr Paweł Sielicki. Wratislawianista natknął się na informację w gazecie z XIX w., w której podano, że rzeźbę Neptuna z wrocławskiego Nowego Targu przewieziono do Wielowsi. Ówcześni konserwatorzy fontanny zdecydowali, że nie będą naprawiać barokowej rzeźby, tylko zastąpią ją nową; oryginał zaś wywieziono z Wrocławia.

Dr Sielicki skontaktował się z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Przeprowadzono kwerendę archiwów, z której wynikało, że barokowa rzeźba powinna wciąż znajdować się w parku pałacowym w Wielowsi. „Ku naszemu zdziwieniu Neptun cały czas leżał w zaroślach, a dzisiejsi mieszkańcy pałacu potwierdzili, że jeszcze w latach 60. stał w parku, jako cała figura. Niestety, podczas jednej z potężnych wichur przewrócił się uległ uszkodzeniu” – napisano na portalu społecznościowym Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Autentyczność Neptuna potwierdzili pracownicy Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a wojewódzki konserwator podjął kroki, aby Muzeum Miejskie Wrocławia przyjęło rzeźbę Neptuna w depozyt.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj