Odnaleziono album z pocztówkami dokumentującymi działalność zoo z początku XX w.

Album należący do dyrektora wrocławskiego zoo z początku XX w. – Friedricha Johanna Grabowskiego – został odnaleziona w zbiorach bibliotecznych wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Album zawiera pocztówki dokumentujące pracę zoo oraz odbywające się tam pokazy etnograficzne.

Nieskatalogowany wcześniej wolumen zawiera około 200 pocztówek, które są nieadresowane i niezapisane – poinformowała PAP Weronika Skupin z biura prasowego wrocławskiego zoo. Album należał do dyrektora zoo Friedricha Johanna Grabowskiego, który kierował wrocławskim ogrodem w latach 1901-1929.

Zdjęcia pocztówkowe przedstawiają stare wybiegi i pawilony oraz pracę opiekunów. Widoczny jest na nich m.in. lew Turridu, który przybył do zoo w maju 1909 r. Padł w 1921 r. na obrzęk płuc. Można także zobaczyć samicę słonia afrykańskiego Pepi, przywiezioną do zoo w 1894 r. z Menażerii Wiedeńskiej.

Autorem części zdjęć był pochodzący z Leszna Ottomar Anschütz, który stworzył specjalne stanowisko fotograficzne na terenie ogrodu. Przynoszono tam zwierzęta i „ustawiano” do zdjęcia. „Ottomar Anschütz z pewnością robił wszystkie zdjęcia do słynnego przewodnika po zoo wydanego w 1890 r., więc prawdopodobnie widoczne w naszym albumie pocztówki jego autorstwa były wykonywane właśnie przed 1890 r. Część pocztówek jest podpisana jego nazwiskiem. Anschütz był wynalazcą. Opatentował migawkę szczelinową, która pozwalała robić szybkie zdjęcia, m.in. koni w biegu” – czytamy w opisie albumu.

W archiwalnym wolumenie są też pocztówki dokumentujące pokazy etnograficzne, które odbywały się na terenie wrocławskiego zoo pod koniec XIX w. i na początku wieku XX. W latach 1876-1930 zorganizowano 23 takie pokazy. W zaaranżowanych sceneriach przedstawiano podczas takich pokazów ludzi, ich zwyczaje oraz zwierzęta z zamorskich, kolonialnych terenów.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj