Komisja Europejska podpisała uzgodnienia operacyjne dla polskiego KPO

Komisja Europejska podpisała uzgodnienia operacyjne dotyczące Krajowego Planu Odbudowy (KPO) Polski. Jest to kolejny krok na drodze do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF). Jako pierwsza informację tę podała korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka. PAP potwierdziła ją równolegle w swoich źródłach.

Ustalenia operacyjne zostały przyjęte przez KE już pod koniec listopada. Jest to umowa dwustronna o charakterze technicznym między zainteresowanym państwem członkowskim a Komisją Europejską, która „określa dowody potrzebne do wykazania, że osiągnięto różne etapy i cele pośrednie oraz w jaki sposób będzie wyglądała współpraca z każdym państwem członkowskim w celu monitorowania realizacji każdego KPO”.

 

29 listopada, odpowiadając na pytania PAP, Komisja przekazała, że po podpisaniu tych dokumentów państwa członkowskie mogą złożyć pierwszy wniosek o płatność, pod warunkiem, że osiągnęły odpowiednie kamienie milowe.

 

„W przypadku Polski są to kamienie milowe związane ze wzmocnieniem niektórych aspektów niezależności polskiego sądownictwa oraz wykorzystaniem Arachne, narzędzia informatycznego wspierającego państwa członkowskie w ich działaniach zwalczania nadużyć finansowych. Bez spełnienia tych kamieni milowych żadna płatność nie jest możliwa. Komisja będzie miała wtedy do dwóch miesięcy na rozpatrzenie tego wniosku o płatność i przedstawienie wstępnej oceny Komitetowi Ekonomiczno-Finansowemu Rady, który z kolei powinien przedstawić swoją opinię w ciągu miesiąca” – wyjaśniła KE.

 

Przypomniała przy okazji, że Rada UE zatwierdziła polski KPO 17 czerwca. Opiewa on na 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek. Umowa finansowa i umowa pożyczki między Komisją a władzami polskimi zostały sfinalizowane i weszły w życie.

 

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj