Wrocław: Do końca roku mieszkańcy mogą otrzymać 12 tys. zł dofinansowania na wymianę pieca

wegiel

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym mieszkańcy mogą otrzymać dopłatę 12 tys. zł z programu KAWKA Plus na wymianę nieekologicznego źródła ciepła. Wystarczy złożyć wniosek, a likwidacją „kopciucha” zająć się już w przyszłym roku – podkreśla magistrat.

Przedstawiciele wrocławskiego magistratu poinformowali w poniedziałek, że w tym roku do Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW wpłynęło ponad 800 wniosków do programu KAWKA Plus. Wrocławianie, którzy złożą kompletny wniosek do końca grudnia, będą mogli otrzymać dopłatę do 12 tys. zł. W 2023 r. dofinansowanie wyniesie do 10 tys. zł, a w 2024 r. – do 8 tys. zł. Od 1 lipca 2024 r. korzystanie z kopciuchów, zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej, będzie karane grzywną do 5 tys. zł – przypominają urzędnicy.

 

„Zachęcamy, aby jeszcze w tym roku złożyć kompletny wniosek do programu KAWKA Plus i tym samym uzyskać 12 tys. zł na wymianę pieca, którą przeprowadzimy już w 2023 r. Przy obecnych kosztach życia każda złotówka ma znaczenie. Tym bardziej warto załapać się na wyższą dopłatę i w niedalekiej przyszłości zrezygnować z kosztownego węgla” – zauważa dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Katarzyna Szymczak–Pomianowska.

 

Wrocławscy urzędnicy podkreślają, że ogrzewanie kopciuchem to w tym momencie najdroższe źródło ciepła. Powołując się na wyliczenia ekspertów z Politechniki Wrocławskiej, wskazują, że w mieszkaniu o powierzchni 50 mkw. roczny koszt ogrzewania piecem na węgiel wynosi 6000 zł. Tymczasem koszt ogrzewania elektrycznego w takim przypadku to 1933 zł rocznie, gazowego – 865 zł, a z sieci centralnego ogrzewania – 2640 zł.

 

Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW Małgorzata Demianowicz zwraca uwagę na zmianę widoczną w zakresie instalowanych źródeł ogrzewania. „Wrocławianie dużo częściej niż do tej pory wybierają ogrzewanie elektryczne, m.in panele grzewcze, piece akumulacyjne czy pompy ciepła” – wskazuje.

 

Od 2019 r. w stolicy regionu zlikwidowano w sumie prawie 7 tys. pieców, wydając na ten cel ponad 200 mln zł. Rekordowy pod tym względem był 2021 r., w którym usunięto 3,3 tys. pieców – wynika z danych wrocławskiego magistratu. Miasto szacuje, że w 2022 r. usuniętych zostanie kolejne 2-3 tys. kopciuchów.

 

W ubiegłym roku w ramach prac prowadzonych w gminnym zasobie zlikwidowano kopciuchy w blisko stu miejskich kamienicach.

 

„W tym roku kolejne 900 mieszkań zostanie podłączonych do sieci ciepłowniczej. To ogromne przedsięwzięcie, największe w historii Wrocławia. Zakładamy, że do 2024 r. z komunalnych kamienic powinny zniknąć wszystkie trujące piece” – mówi pełnomocnik prezydenta ds. wymiany źródeł ogrzewania Rafał Guzowski.

 

Wnioski do programu KAWKA Plus można składać w Urzędzie Miasta Wrocławia w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej, a także elektronicznie – przez platformę ePUAP lub pocztą tradycyjną, wysyłając dokumenty na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa. (PAP)

 

Autorka: Agata Tomczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj