Polska zablokowała w Brukseli nowy 15-procentowy podatek

Polska, podnosząc zastrzeżenia, zablokowała na posiedzeniu państw członkowskich w Brukseli wprowadzenie 15-procentowego podatku na największe światowe podmioty gospodarcze – przekazało PAP źródło unijne. „Sprawa będzie dalej procedowana w najbliższych dniach” – dodało źródło.

„Polska wniosła zastrzeżenie jeśli chodzi o tzw. filar drugi. Chodzi o nałożenie 15-procentowego podatku na największe podmioty gospodarcze. Polska wskazuje, że filar drugi powinien być rozpatrywany z filarem pierwszym, czyli nałożeniem podatków na największe światowe przedsiębiorstwa, które czerpią zyski w krajach, w których nie płacą podatków. Polska podniosła, że największe giganty gospodarcze powinny płacić podatki tam, gdzie czerpią zyski” – przekazało PAP źródło unijne.

Nałożenie podatków wymaga jednomyślności w UE.

Z rozmów PAP wynika, że polskie ministerstwo finansów już wcześniej sygnalizowało w Brukseli konieczność dokonania analiz w tej sprawie.

8 października 2021 r. prawie 140 krajów należących do OECD/G20 osiągnęło przełomowe porozumienie w sprawie międzynarodowej reformy podatkowej, a także w sprawie szczegółowego planu wdrożenia.

W założeniu reformy zyski dużych międzynarodowych i krajowych grup lub firm o łącznym rocznym obrocie wynoszącym co najmniej 750 milionów euro będą opodatkowane minimalną stawką 15 proc.

Z Strasburga Łukasz Osiński (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj