1,5 mln euro skonfiskowano byłej wiceprzewodniczącej PE

Belgijscy śledczy ujawnili zdjęcie przedstawiające skonfiskowane banknoty o wartości 1,5 mln euro, odebrane byłej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Evie Kaili. Grecka polityk jest podejrzana o korupcję – lobbing na rzecz Kataru, za który miała otrzymać pieniądze – powiadomił w środę niemiecki tygodnik „Spiegel”.

Belgijscy prokuratorzy przejęli około 1,5 mln euro podczas nalotów związanych z zarzutami dotyczącymi przekupienia przez Katar członków Parlamentu Europejskiego w celu wpłynięcia na proces podejmowania decyzji – oznajmiło we wtorek źródło zbliżone do śledztwa, na które powołała się agencja Reutera. O konfiskatach jako pierwsze poinformowały belgijskie serwisy Le Soir i Knack.

Pieniądze zostały znalezione u Kaili oraz jej partnera Antonio Panzeriego, pochodzącego z Włoch byłego socjalistycznego deputowanego do Parlamentu Europejskiego – ujawnił „Spiegel”. Tygodnik opublikował fotografię ukazującą banknoty przejęte przez śledczych. (https://tinyurl.com/2w4uc9dd).

Parlament Europejski odwołał we wtorek Kaili (Socjaliści i Demokraci) ze stanowiska wiceprzewodniczącej tej instytucji podczas sesji plenarnej w Strasburgu. Za usunięciem polityk opowiedziało się 625 europosłów, przeciw był jeden, a dwoje wstrzymało się od głosu.

Kaili została w niedzielę postawiona w stan oskarżenia i aresztowana decyzją belgijskiego sądu. Zarzuty wobec niej i trzech innych osób to korupcja, udział w grupie przestępczej i pranie pieniędzy; śledztwo prowadzone jest w sprawie podejrzeń o korupcję w Parlamencie Europejskim.

W piątek belgijska prokuratura informowała, że wszczęła dochodzenie w sprawie możliwej korupcji związanej z niewymienionym z nazwy państwem Zatoki Perskiej, w którym podejrzanymi są asystenci i urzędnicy Parlamentu Europejskiego. Media podawały, że tym państwem jest Katar. (PAP)

szm/ kgod/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj