PE: 74 proc. mieszkańców UE popiera udzielanie pomocy Ukrainie w walce z Rosją

74 proc. mieszkańców UE popiera udzielanie pomocy Ukrainie, walczącej z rosyjską inwazją. Najwyższy poziom poparcia utrzymuje się w państwach nordyckich, a także m.in. w Polsce (85 proc.), najniższy – w Bułgarii i Grecji (48 proc.) – wynika z opublikowanego w środę badania Eurobarometr, przeprowadzonego na zlecenie Parlamentu Europejskiego.

Najbardziej jednoznacznie za poparciem dla Kijowa opowiadają się mieszkańcy Szwecji (97 proc.), Finlandii (95 proc.), Holandii (93 proc.), Portugalii (92 proc.) i Danii (92 proc.). Polska zajęła dziewiąte miejsce w gronie 27 unijnych krajów. Francja (78 proc.) i Niemcy (73 proc.), czyli dwa kluczowe państwa UE, uplasowały się w środku zestawienia.

Zwraca uwaga stosunkowo niski poziom poparcia dla Ukrainy we Włoszech (63 proc.), Austrii (60 proc.), Rumunii (60 proc.) i na Węgrzech (59 proc.). Oprócz Bułgarii i Grecji, zajmujących dwa ostatnie miejsca, relatywnie niewielkim zaangażowaniem na rzecz pomocy Kijowowi wykazują się też obywatele Cypru (53 proc.) i Słowacji (49 proc.).

Parlament Europejski regularnie zleca badania opinii publicznej w państwach członkowskich UE i publikuje swoje wnioski w opracowaniach znanych jako Eurobarometr. Jesienny sondaż na temat Ukrainy przeprowadzono między 12 października a 7 listopada w formie 26 443 wywiadów bezpośrednich. Wyniki na poziomie UE to dane ważone z uwzględnieniem liczby ludności w każdym kraju – czytamy na stronie internetowej PE. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj