UE/ Premier Morawiecki: Polska zachęca do tego, żeby reżim sankcyjny był jak najbardziej rozbudowany

fot. youtube.com

Polska zachęca do tego, żeby ten reżim sankcyjny był jak najbardziej rozbudowany i przede wszystkim realny – mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał także, że Unia Europejska powinna maksymalnie ograniczyć ceny gazu i ceny ropy.

Premier w środę brał udział w szczycie Unii Europejskiej z państwami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), które odbyło się w Brukseli.

„Bardzo dużym sukcesem – naszym i kilku delegacji – było tak jednoznaczne potępienie Rosji, rosyjskiej agresji na Ukrainę w ramach naszych dyskusji z naszymi partnerami azjatyckimi” – powiedział polskim dziennikarzom po spotkaniu Morawiecki.

Wskazał, że „to, co jest dość oczywiste w Europie, w Unii Europejskiej, nie jest tak oczywiste na całym świecie”. „Poszukiwanie przyjaciół i tłumaczenie im, na czym polega ta agresja na Ukrainie, jest ważną częścią budowania sojuszy przeciwko Rosji w tej brutalnej jej agresji na Ukrainie” – dodał.

„Rosja prowadzi wojnę na Ukrainie, ale prowadzi też wojnę ekonomiczną z Europą” – podkreślał premier. „Ta wojna ekonomiczna polega na tym, że Rosja robi wszystko, żeby ceny gazu i ceny ropy były jak najwyższe” – mówił.

„Co w związku z tym powinniśmy zrobić my – Unia Europejska, Polska, inne kraje? Powinniśmy maksymalnie ograniczyć ceny gazu i ceny ropy” – powiedział Morawiecki. „O ile nasza dyskusja z Amerykanami, moich kilka rozmów w ostatnich dwóch tygodniach, doprowadziły do jakiegoś kompromisu dotyczącego maksymalnych cen na ropę naftową, o tyle tutaj cały czas na poziomie Unii Europejskiej nie doszło do wypracowania wspólnego mianownika, przede wszystkim z kilkoma krajami północnej Europy” – wyjaśnił.

Premier podkreślał, że wspomniane kraje „cały czas nie widzą możliwości określenia tego pułapu cenowego nawet na poziomie 180-190 euro za MWh”. „To jest bardzo ważne, żeby w dłuższej perspektywie zapewnić przewidywalności dla polskiego i europejskiego biznesu, więc zachęcam naszych partnerów z Unii Europejskiej, żeby byli bardziej śmiali, bardziej odważni, żeby wykorzystać po prostu tę potężną siłę gospodarczą, którą Unia Europejska dysponuje, a nie chować się gdzieś, w zakamarkach, jak tylko Kreml i Moskwa pogrozi paluszkiem” – mówił szef polskiego rządu.

„Polska zachęca do tego, żeby ten reżim sankcyjny był jak najbardziej rozbudowany i przede wszystkim realny” – podkreślał premier.

Szczyt ASEM (Azja-Europa) to spotkanie państw członkowskich UE, Komisji Europejskiej i członków ASEAN. Są to cykliczne spotkania, które odbywają się co dwa lata, a pierwsze miało miejsce w Bangkoku 1-2 marca 1996 roku.

W czwartek szef polskiego rządu weźmie udział szczycie unijnym, który będzie poświęcony konsekwencjom rosyjskiej agresji na Ukrainę, bieżącej sytuacji na rynku energii, bezpieczeństwu oraz obronności.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj