Meteorolog: oprócz mrozów i śnieżyc czeka nas gołoledź, będzie ślisko na drogach i chodnikach

Trzeba uważać. Będzie ślisko na drogach i na chodnikach. Opony zimowe to jest obowiązek dla kierowców – powiedziała w czwartek PAP Emilia Szewczak z IMGW. Meteorolodzy ostrzegają, że w najbliższych dniach oprócz mrozów i śnieżyc czeka nas też gołoledź.

W najbliższych dniach czeka nas kilka pogodowych zagrożeń – zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W związku z tym IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia dotyczące śnieżyc i mrozów oraz ostrzeżenia II stopnia dotyczącego marznących opadów.

„Będzie nam towarzyszył silny mróz. Pojawi się on głównie na północy Polski i obejmie województwo zachodniopomorskie, pomorskie, północne powiaty województwa wielkopolskiego, całe województwo warmińsko -mazurskie i kilka północnych powiatów województwa podlaskiego” – powiedziała Emilia Szewczak z IMGW.

Dodała, że temperatura na zachodzie tego obszaru wyniesie w nocy miejscami -15 stopni Celsjusza, a na wschodzie spadnie do -19 stopni.

Z kolei marznących opadów mogą spodziewać się od czwartkowego wieczora do piątku wieczór mieszkańcy województw: śląskiego, małopolskiego, części świętokrzyskiego, podkarpackiego i południowej części województwa lubelskiego. „W tych regionach prognozowane są opady, które będą marznąć powodując gołoledź, więc trzeba uważać. Będzie ślisko na drogach i na chodnikach. Opony zimowe to obowiązek dla każdego kierowcy” – przypomniała Szewczak.

Natomiast intensywne opady śniegu będą występować od czwartkowej nocy do piątku do godz. 15 w województwie lubelskim, części województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego, w Małopolsce oraz części województwa śląskiego i opolskiego.

„Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10-15 centymetrów, więc przybędzie nam sporo śniegu w tych regionach” – wyjaśniła Szewczak.

Zaznaczyła też, że od poniedziałku na zachodzie kraju temperatura będzie wzrastać powyżej zera stopni Celsjusza, a od wtorku czeka nas odwilż. (PAP)

Autor: Aleksandra Kuźniar

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj