Morawiecki dla Euronews: niektóre kraje UE zachowują się „bardzo samolubnie” w walce z kryzysem energetycznym

Elżbieta Rafalska, Mateusz Morawiecki, Anna Zalewska

Niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej zachowują się „bardzo samolubnie” w walce z kryzysem energetycznym – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Euronews.

Jak podkreśla portal, krytyczne komentarze polskiego premiera pojawiają się, gdy unijni ministrowie energii po raz kolejny nie zatwierdzili propozycji wprowadzenia ograniczeń cen gazu.

Euronews zaznacza, że Polska jest jednym z czołowych orędowników limitu cenowego, obok Grecji, Belgii, Włoch i Malty, z kolei Niemcy, Holandia, Dania, Austria, Estonia i Luksemburg są bardzo sceptycznie nastawione do tej propozycji, obawiając się, że projekt ten może zagrozić dostawom surowca.

„Niektóre kraje, które muszą radzić sobie z tym kryzysem wywołanym przez ceny gazu i ropy, robią to w bardzo, bardzo egoistyczny sposób. Nie widzą szerszego kontekstu” – powiedział Morawiecki.

„Limit cen gazu powinien znajdować się gdzieś pośrodku naszych oczekiwań i oczekiwań Niemiec czy Holandii. Jednak sposób, w jaki uparcie blokowano tę propozycję, jest dla mnie dość niepokojący, ponieważ uważam, że jesteśmy nadal daleko od znalezienia kompromisu w tej sprawie” – przekonywał premier.

Według Euronews Morawiecki wezwał innych przywódców do wyjścia poza różnice polityczne i znalezienia „wspólnego mianownika”, który może zapobiec rekordowym cenom, obserwowanym latem. „Oczekujemy, że Komisja Europejska będzie odważniejsza i bardziej zdecydowana w znalezieniu odpowiedniego poziomu ceny gazu” – mówił polski premier.

Zapytany, czy Europejczycy płacą zbyt wysoką cenę za skutki sankcji wobec Rosji, Morawiecki podkreślił, że „najwyższą cenę w Europie płaci Ukraina” i odrzucił pomysł oferowania Rosji „gwarancji bezpieczeństwa”, o których niedawno mówił prezydent Francji Emmanuel Macron.

„Ukraińcy umierają za naszą wolność i za nasze bezpieczeństwo oraz za pokój w całej Europie” – powiedział.

„Rosja jako supermocarstwo, osłabiona, ale wciąż mająca broń nuklearną i silną armię, tak naprawdę nie potrzebuje żadnych zabezpieczeń ani żadnych gwarancji, bo te gwarancje ma w swoich rękach. Jedynym krajem, który potrzebuje wsparcia i gwarancji dla swojej suwerenności i bezpieczeństwa, jest Ukraina” – tłumaczył premier Morawiecki. (PAP)

zm/ tebe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj