Prezydent: naszym prawem jest otrzymać pieniądze z KPO

Będę wspierał rozwiązania, które będą nam pozwalały korzystać z naszych praw jako państwa członkowskiego Unii Europejskiej – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. „Naszym prawem jest to, abyśmy otrzymali pieniądze z KPO” – dodał.

Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie zgodzi się na „żadne rozwiązania, które będą godziły w system konstytucyjny Rzeczypospolitej Polskiej, ani takie, które będą godziły w konstrukcję ustrojową Rzeczpospolitej Polskiej”. „Natomiast będę wspierał rozwiązania, które będą nam pozwalały korzystać z naszych praw jako państwa członkowskiego Unii Europejskiej” – zapewnił.

„Uważam, że takim naszym prawem jest to, abyśmy otrzymali pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, który już jest zaakceptowany” – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda zwrócił także uwagę, że „mamy prawo się tego domagać”. „Jest to dla mnie oczywiste, że trzeba w granicach konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej uczynić wszystko, abyśmy te pieniądze mogli otrzymać. Z tego punku widzenia będę oceniał ten projekt jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej” – zadeklarował.

„Z góry w tej chwili to zapowiadam i proszę, żeby w parlamencie w czasie prac wzięto to pod uwagę. Proszę, żeby te prace toczyły się sprawnie, ale proszę, żeby toczyły się z rozwagą, bo potrzebujemy przyjęcia takich rozwiązań, które pozwolą nam z prawa do tych środków skorzystać” – mówił prezydent.

Zastrzegł jednocześnie, że „musi to nastąpić w granicach naszych suwerennych praw – jako państwa członkowskiego”. „Takim prawem jest prawo do kształtowania samodzielnie ustroju naszego wymiaru sprawiedliwości, ale również i w graniach naszej konstytucji” – podkreślił prezydent Duda.(PAP)

Autorki: Anna Kruszyńska, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj