Niemcy/ Nagroda Karola Wielkiego 2023 dla prezydenta Zełenskiego i narodu ukraińskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i naród ukraiński otrzymują Nagrodę Karola Wielkiego 2023 za zasługi dla Europy. Poinformowały o tym w piątek dyrekcja Nagrody Karola Wielkiego i miasto Akwizgran.

W uzasadnieniu podano, że naród ukraiński pod przywództwem Zełenskiego broni nie tylko suwerenności swojego kraju i życia jego obywateli, „ale także Europy i wartości europejskich”. Nagroda podkreśla, że Ukraina jest częścią Europy. Naród i przedstawiciele rządu zasługują na „zachętę” do „szybkiego prowadzenia negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską”.

Nagroda przyznawana jest od 1950 roku za zasługi dla Europy i zjednoczenia europejskiego. Jej nazwa pochodzi od Karola Wielkiego (742 lub 747-814). Jego imperium rozciągało się na dużą część Europy Zachodniej, a on sam często rezydował w Akwizgranie. Do nagrody dołączony jest medal i certyfikat – podaje agencja dpa.

Wśród poprzednich laureatów byli m.in. poprzednia kanclerz Niemiec Angela Merkel, były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair i prezydent Francji Emmanuel Macron. Otrzymał ją również papież Franciszek. W ubiegłym roku uhonorowane zostały liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska oraz Maryja Kalesnikawa i Wieranika Cepkała.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj