Pełnomocnik: Jarosław Kaczyński wygrał sprawę przeciwko Waldemarowi Kuczyńskiemu

Jarosław Kaczyński wygrał sprawę przeciwko Waldemarowi Kuczyńskiemu ws. wpisów na Twitterze, w których Kuczyński obarczał Lecha Kaczyńskiego odpowiedzialnością za katastrofę smoleńską – poinformował PAP pełnomocnik prezesa PiS Adrian Salus.

Pełnomocnik prezesa PiS podkreślił, że chodziło o ochronę dóbr osobistych, a pozwanym był Waldemar Kuczyński – dawniej polityk Unii Demokratycznej i minister przekształceń własnościowych w latach 1990-1991 r.

„Sprawa dotyczyła serii wpisów Pozwanego w portalu Twitter, w których W. Kuczyński przypisywał Ś.P. Panu Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu sprawstwo lub współsprawstwo katastrofy smoleńskiej” – napisał w oświadczeniu przesłanym PAP Salus. Jak wskazał, chodziło o trzy wpisy z dyskusji Kuczyńskiego na Twitterze z 2021 roku odnoszące się do Lecha Kaczyńskiego. Wyrok jest nieprawomocny.

W pierwszym tweecie Kuczyński napisał o Lechu Kaczyńskim: „Miał wszystkie złe cechy brata, tylko w wersji light. Pod tym względem był od niego normalniejszy. Był Sancho Pansą Jarka. I bez wątpienia jest jednym z współsprawców śmierci swojej i 95 osób. Nie powinien leżeć na Wawelu i być wynoszonym na pomniki”. „Tam był TYLKO JEDEN TAKI CZŁOWIEK – Lech Kaczyński. I on proszony był przez pilota o decyzję, bo nie można lądować, nie tylko jej nie podjął, ale pilota zostawił pod presją Błasika. A wystarczyły dwa słowa +Pan decyduje+ i by żyli. LK to właściwie główny sprawca tej tragedii” – czytamy w drugim wpisie.

Również w trzecim tweecie Kuczyńskie stwierdził, że „Lech Kaczyński jest jednym z współsprawców tej tragedii”. „Do dyskusji pozostają tylko dwie sprawy, czy główny, czy wspierający i po drugie działający sam, czy z inspiracji brata. Tego nie wiemy, nie znając treści ich rozmowy” – napisał.

Salus podkreślił w oświadczeniu, że „sąd w ustnych motywach orzeczenia stwierdził, że Pozwany naruszył dobra osobiste w postaci kultu pamięci osoby zmarłej”.

„Działania Pozwanego sąd określił jak bezprawne, nie mającą żadnego oparcia w faktach, w szczególności w ustaleniach jakichkolwiek organów powołanych do zbadania przyczyn Katastrofy Smoleńskiej”. Prawnik dodał, że pozwany ma opublikować na Twitterze i przez trzy dni „przypiąć” do swojego profilu przeprosiny.

„Treść przeprosin: Przepraszam Pana Jarosława Kaczyńskiego za to, że w dniach 14 stycznia, 10 i 12 kwietnia 2021 r., na portalu Twitter, naruszyłem jego dobra osobiste, w postaci kultu pamięci osoby zmarłej, stwierdzając, iż Prezydent Lech Kaczyński jest sprawcą lub współsprawcą Katastrofy Smoleńskiej. Waldemar Kuczyński” – wskazał Salus.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj