Premier: W 41. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek” pamiętamy o ofierze i dziedzictwie górników

fot. youtube.com

W 41. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek” pamiętamy o ofierze i dziedzictwie górników. Robimy wszystko, by Polacy mogli żyć w wolnym od przemocy państwie prawa – napisał w piątek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

„13 grudnia 1981 roku, na wieść o aresztowaniu przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ +Solidarność+ Jana Ludwiczaka i po przemówieniu Wojciecha Jaruzelskiego obwieszczającego wprowadzenie stanu wojennego – załoga Kopalni Wujek postanowiła zastrajkować. Jednocześnie w kolejnych dniach doszły do nich informacje o pacyfikacji pobliskich zakładów – m.in. kopalń +Staszic+ i Manifest Lipcowy. Górnicy z +Wujka+ nie czekali biernie, chcieli walczyć o wolność i stawić opór ZOMO” – przypomniał premier.

Dodał, że „po trwających kilka godzin starciach na terenie zakładu komuniści postanowili użyć ostrej broni. Od kul zginęło 9 górników”. „Ich imiona na zawsze stały się symbolem bohaterstwa górników w walce o wolną Polskę i ideały +Solidarności+” – podkreślił.

„W 41. rocznicę pacyfikacji kopalni +Wujek+ pamiętamy o ich ofierze i dziedzictwie. Robimy wszystko, by Polacy mogli żyć w bezpiecznym, wolnym od przemocy państwie prawa, a prawa pracownicze, godność pracy i solidarność społeczna były naczelnymi zasadami kierującymi polityką rządu Prawo i Sprawiedliwość” – napisał Morawiecki.

PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj