Kolejna osoba zatrzymana ws. wyłudzeń funduszy unijnych

fot: youtube

Zatrzymano kolejną, ósmą już osobę powiązaną z wyłudzeniem funduszy unijnych przy realizacji projektów aktywizacji zawodowej na rynku pracy. Według śledczych sprawcy mieli dopuścić się oszustw na kwotę blisko 2,6 mln zł.

Śledztwo przeciwko Annie P.-R., Małgorzacie F., Jerzemu Ż. Łukaszowi W. i innym, podejrzanym o wyłudzenie i usiłowanie wyłudzenia funduszy unijnych, które miały być przeznaczone na realizację projektów związanych z aktywizacją zawodową na rynku pracy w województwie dolnośląskim i opolskim prowadzone jest przez Wydział Dochodzeniowo-Śledczy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

 

Jak wyjaśniła w piątkowym komunikacie prokuratura, zakrojony na szeroką skalę przestępczy proceder polegał m.in. na rekrutowaniu do udziału w unijnych projektach powiązanych z aktywizacją zawodową na rynku pracy osób schorowanych, niesamodzielnych, w podeszłym wieku, wymagających całodobowej opieki i stałej pomocy personelu medycznego. „Osoby te były już trwale nieaktywne zawodowo lub nie były w stanie podjąć zatrudnienia w przyszłości” – wskazała prokuratura. Sprawcy wyłudzili ten sposób blisko 2,6 mln zł.

 

Prokuratura dodała, że wykryte nieprawidłowości dotyczyły również uzyskania certyfikatu poświadczającego ukończenie szkolenia, pozwalającego na uzyskanie wypłaty środków pochodzących z UE.

 

„W toku prowadzonego postępowania ujawniono szereg mechanizmów, w formule beneficjenta i partnera projektu z udziałem fundacji oraz firm ściśle ze sobą współpracujących przy realizacji przestępczego procederu, a także dokonano zatrzymania osób powiązanych z organizacją i przeprowadzeniem szkoleń z wykorzystaniem funduszy unijnych. Podejrzanym przedstawiono zarzuty z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 k.k. i inne” – czytamy w komunikacie.

 

W sprawie dokonano także wielomilionowych zabezpieczeń majątkowych.

 

Jak podała prokuratura, 16 grudnia funkcjonariusze dokonali zatrzymania kolejnej, ósmej już osoby powiązanej z przeprowadzeniem szkoleń z wykorzystaniem funduszy unijnych. Wobec podejrzanego zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze. Również w tym przypadku zastosowano zabezpieczenie majątkowe. (PAP)

 

Autorka: Agata Tomczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj