Premier o alimentach natychmiastowych: mam nadzieję, że będziemy jak najszybciej wdrażać to uszczelnienie

Mam nadzieję, że będziemy jak najszybciej wdrażać to kolejne uszczelnienie, po to, by nie dochodziło do tego, że alimenty nie są płacone – powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o projekt ustawy o alimentach natychmiastowych.

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak w ubiegłym tygodniu wystąpił do premiera z prośbą o jak najszybsze wprowadzenie w życie przepisów o alimentach natychmiastowych. Dzieci nie mogą dłużej czekać – zaznaczył rzecznik.

Premier Morawiecki pytany był w poniedziałek na konferencji prasowej w Oławie (woj. dolnośląskie) m.in. o to wystąpienie RPD oraz jaka jest szansa, że przepisy projektowanej ustawy o alimentach natychmiastowych wejdą w życie.

„Mam nadzieję, że oczywiście tak, że będziemy jak najszybciej wdrażać kolejne uszczelnienia w całym tym procesie, po to, by w sytuacji głównie matek (…) nie dochodziło do tego, że alimenty nie są płacone, że ktoś unika alimentów. To jest rzecz Prawa i Sprawiedliwości. To my, nasz rząd wdrożyliśmy szereg dodatkowych zasad, które ten system uszczelniają dla dobra kobiet, dla dobra tej rodziny – zwykle to jest mama z dzieckiem, dziećmi – czyli dla dobra matki z dziećmi” – odpowiedział Morawiecki.

W liście do premiera Rzecznik Praw Dziecka przypomniał, że prace nad wprowadzeniem alimentów natychmiastowych do prawa polskiego trwają od pięciu lat, mimo że to rozwiązanie jest powszechnie akceptowane, również przez różne ugrupowania polityczne i środowisko sędziów rodzinnych.

Biuro RPD wskazało, że w poprzedniej kadencji parlamentu procedowany był projekt ustawy regulującej tę kwestię. Rządowy projekt nowelizacji ustawy wpłynął do Sejmu 27 lutego 2019 r., a następnie z poprawkami został przyjęty w I czytaniu bez głosu sprzeciwu. Niestety, prace nad tym projektem zostały przerwane za względu na koniec kadencji parlamentu.

Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości ponownie przygotowało projekt przewidujący wprowadzenie alimentów natychmiastowych. Został on przedstawiony Radzie Ministrów. Według rzecznika praw dziecka prace nad nim znów się przeciągają, dlatego potrzebna jest interwencja szefa rządu.

Rzecznik podkreślił, że „koszty życia rosną, a w sądach kolejki – samotnie wychowujący dzieci rodzice nie mogą odzyskać należnych dziecku pieniędzy od byłych małżonków czy partnerów”. Wskazał, że sytuację poprawiłyby alimenty natychmiastowe, ale stworzone już dawno przepisy nie są wprowadzone w życie. RPD wnosi do premiera, by ten doprowadził do niezwłocznego zakończenia prac. „Dzieci nie mogą dłużej czekać” – wskazał.

„Konieczne jest pilne przyspieszenie działań legislacyjnych mających na celu przyjęcie przepisów o alimentach natychmiastowych, które nie tylko pozwolą rodzicom sprawującym pieczę nad dzieckiem zapewnić środki na utrzymanie i wychowanie małoletniego, lecz także umożliwią rozstrzygnięcie tej kwestii bez niepotrzebnego antagonizowania rodziców, a nadto pozwolą na usprawnienie pracy sądów rodzinnych” – napisał Pawlak. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj