Niemcy/ Politycy CDU: Merkel nie chciała konfrontacji z Rosją, stawiała na dyplomację

fot: youtube

Politycy opozycyjnej CDU, specjalizujący się w sprawach międzynarodowych, skrytykowali na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung” politykę prowadzoną przez Niemcy za rządów Angeli Merkel wobec Rosji jako nie dość dalekowzroczną. Ich zdaniem Merkel wciąż stawiała na dyplomację, gdy należało obrać twardy kurs, nigdy nie chciała też całkowitej konfrontacji z Rosją.

Roderich Kiesewetter, szef frakcji CDU/CSU w komisji spraw zagranicznych Bundestagu, powiedział gazecie: „Merkel w relacjach z Rosją stawiała wyłącznie na dyplomację, na soft power. Ale twarda siła (hard power) też byłaby potrzebna”.

Jego zdaniem Merkel wprawdzie trzeźwo i realistycznie oceniała dyktatora Rosji Władimira Putina, ale „z dzisiejszej perspektywy wyciągnęła złe wnioski”. Nawet po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku Merkel nie zmieniła kursu – uważa Kiesewetter. „Odmówiła szkolenia ukraińskiej armii i dostaw broni. Zamiast tego oparła się wyłącznie na dyplomacji bez militarnych podstaw, czyli na procesie mińskim” – dodał polityk CDU.

Merkel była krytyczna wobec Putina, „ale nigdy nie chciała całkowitej konfrontacji z Rosją” – powiedział z kolei ekspert CDU ds. polityki zagranicznej Johann Wadephul. „Zawsze była zdania, że Putin musi być zaangażowany, że musi mieć swoją rolę” – stwierdził.

Zdaniem Wadephula Merkel uważała, że w ten sposób można ograniczyć „apetyty Rosji w regionie euroazjatyckim”. Ekspert zarzucił Merkel, że nie traktowała zapowiedzi Putina wystarczająco poważnie. „Nie doceniła tego, że Putin rzeczywiście zrobi rzeczy, o których mówił” – powiedział Wadephul.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj