W wieku 94 lat zmarła aktorka Anna Lutosławska-Jaworska

znicze.jpg

W wieku 94 zmarła w Krakowie aktorka Anna Lutosławska-Jaworska. Przez wiele lata występowała w Teatrze im. Juliusza Słowackiego i w Teatrze Ludowym w Krakowie. Wykładała również w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.

Informacje o śmierci artystki potwierdził we wtorek PAP mecenas Stanisław Kłys, który z nią współpracował podczas konkursów sztuki wymowy, organizowanych przez Okręgową Radę Adwokacką w Krakowie. Aktorka zmarła w poniedziałek.

Lutosławska, urodzona w 1928 r. w Krakowie, w poszczególnych latach swojej kariery zawodowej grała również na innych krakowskich, ale i wrocławskich scenach. Związana była również z Teatrem Telewizji i Teatrem Polskiego Radia.

Wykładała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie (dziś Akademia Sztuk Teatralnych) i na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1981 r. przerwała pracę aktorki i wyjechała ze swoim drugim mężem Michałem Jaworskim, inżynierem, do Algierii, gdzie zajęła się malarstwem i fotografią.

Od lat 50. XX w. zdobywała nagrody za pracę artystyczną. Otrzymała m.in. złotą odznakę za zasługi dla miasta Krakowa i Odznakę Budowniczego Nowej Huty. Nagrodę ministra kultury dostała podczas XIII Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt za rolę Róży Żabczyńskiej w spektaklu „Cudzoziemka” (Teatr Słowackiego, 1978). W 1980 r. została nagrodzona podczas VI Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za rolę Idalii w „Fantazym”.

W 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski nadał jej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla przemian demokratycznych i transformacji ustrojowej w Polsce oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej.

W 2014 r. jej twórczość doceniono Nagrodą im. Ireny Solskiej, ustanowioną przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, za wkład w rozwój sztuk aktorskich.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj