K.Gawkowski: Lewica nie będzie przeszkadzała w projektach dających szanse na godne życie

Lewica na pewno nie będzie przeszkadzała w żadnych projektach, które mają dać szanse na godne życie. Trzeba jak najszybciej zakończyć chocholi taniec z pieniędzmi z Unii Europejskiej – powiedział w środę w Bydgoszczy przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

„Polska jest w trudnym czasie – kryzys gospodarczy, wojna w Ukrainie, rosnące na świecie ceny paliw, energii. To wszystko łączy w się w problemy życia Polek i Polaków. (…) My w Polsce na przełomie 2022 i 2023 r. musimy powiedzieć jasno: trzeba naprawić to wszystko, co skutkuje gorszym życiem obywateli. Wychodząc ponad taki podział polityczny, ponad wszystko to, co nas dzieli podczas rozmów, w tym tygodniu przed świętami jako Lewica chcemy zaprosić i zapewnić, że Lewica na pewno nie będzie przeszkadzała w żadnych projektach, które mają dać szanse na godne życie” – mówił Gawkowski.

Szef klubu Lewicy zwrócił uwagę, że po to aby w Polsce godniej żyć, żeby inflacja się zmniejszała i ustępował kryzys, trzeba przede wszystkim sięgnąć po pieniądze z Unii Europejskiej, a to pozwoli na wdrażanie pakietu antyinflacyjnego.

„Pakiet antyinflacyjny Lewicy opiera się na kilku elementach. Pierwsze z nich to inwestycje w obywatela, inwestycje w usługi publiczne, to inwestycje wszędzie tam, gdzie ludzie nie zarabiają godnie przez inflację. Skoro mamy 18 proc. inflacji, to podwyżki w usługach publicznych, w tym u pracowników służby zdrowia, u pracowników zajmujących się choćby administracją publiczną powinny być większe niż inflacja. To powinno być 20 proc. To jest pierwszy z projektów ustaw, które w wnosimy, o które będziemy walczyli” – podkreślił.

Gawkowski zaznaczył, że druga kwestia dotyczy emerytów i rencistów. Zdaniem Lewicy powinna być druga, a potem kolejne rewaloryzacje emerytur i rent, a na koniec roku emeryci i renciści powinni dostać przyrzeczenie, że waloryzacja będzie 12 proc., czyli będzie sięgała prawie 20 proc. w ciągu tego roku.

Polityk wskazał, że pieniądze z UE powinny szybko trafić na rynek i zostać przeznaczone na inwestycje w wielu sferach.

„W przeddzień Wigilii apeluję do wszystkich polityków, bądźmy w tym czasie razem, spróbujmy się dogadać. W parlamencie niech ustawa o przyjęciu pieniędzy z UE szybko przejdzie, Fundusz Odbudowy będzie załatwiony. Lewica jest gotowa pracować nawet między świętami. Niech nie będzie tak, że ten chocholi taniec z pieniędzmi z UE nie jest zakończony. Im dłużej ten taniec z pieniędzmi z UE trwa tym mniejsza szansa, że Polacy będą mieli normalny 2023 r., nie popadną w kryzys, który spowoduje, że będą bankrutowali” – podkreślił Gawkowski. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj